Batony Crunchy – teraz także dla miłośników czekolady!

Jeszcze w listopadzie br. na półki sklepowe trafią kolejne smaki batonów typu musli firmy Sante. Nowe smaki- czekoladowy i bananowo-czekoladowy stanowią uzupełnienie linii batonów Crunchy o produkty z dodatkiem czekolady. Nowe smaki z pewnością zadowolą konsumentów – smakoszy czekolady, oczekujących od słodyczy nie tylko wspaniałego smaku, ale także walorów odżywczych.
baton_oldWszyscy wiemy jak trudno odmówić sobie na co dzień odrobiny słodyczy. Nowe batony Crunchy to dowód na to, że nie wszystko co słodkie musi być tłuste i niezdrowe. Jeden baton to tylko 7% dziennego zapotrzebowania kalorycznego dorosłej osoby. Dzięki zastosowaniu specjalnych warunków procesu produkcji, batony Crunchy stanowią produkt najwyższej jakości.

Batony Crunchy produkowane są wyłącznie z naturalnych składników (płatki owsiane, kukurydziane, suszone owoce w tym banan, daktyl, rodzynka, ziarna słonecznika, cukier trzcinowy) z dodatkiem wyśmienitej polewy czekoladowej. Posiadają wyjątkowe walory smakowe i odżywcze – dostarczają energii, a także witamin z grupy B, witaminy E oraz cennych składników mineralnych czy błonnika. Jednocześnie nie zawierają chemicznych dodatków i konserwantów oraz nadmiernej ilości tłuszczu i soli.
Batoniki Crunchy to odpowiedź na rosnące potrzeby współczesnych konsumentów, którzy chcą odżywiać się w sposób zdrowy i racjonalny, coraz częściej poszukujących produktów z dodatkiem ziaren i suszonych owoców, takich jak np. batony musli. Spowodowane jest to m.in. postępującą „modą” na zdrowy tryb życia i związaną z nią dbałością o atrakcyjny wygląd i sylwetkę.
Dzięki swym walorom smakowym i odżywczym, batony crunchy o smaku czekoladowym oraz czekoladowo-bananowy polecane są także najmłodszym konsumentom – dostarczą energii potrzebnej w nauce i codziennych aktywnościach. Doskonałe na drugie śniadanie lub jako słodka przekąska w szkole zastępująca tradycyjne, pozbawione wartości odżywczych słodycze.