Cukier trzcinowy Demerara extra fine na wiosnę

Już w maju w sklepach pojawi się drobnoziarnisty cukier trzcinowy Demerara – extra fine. Nowość SANTE polecana jest między innymi do przyrządzania letnich napojów chłodzących, wyrafinowanych deserów czy też mrożonej kawy.
cukier-trzcinowy-demerara-extra-fineCukier trzcinowy, choć nie jest jeszcze bardzo rozpowszechniony, coraz częściej pojawia się w polskiej kuchni. Nie tylko słodzi, ale charakteryzuje się wspaniałym aromatem. Drobno zmielony cukier trzcinowy Demerara SANTE idealnie rozpuszcza się podczas przygotowywania deserów, zaś charakterystyczny miodowo-karmelowy smak współgra z zapachem wanilii, czekolady lub cynamonu.
Pakowany w nowoczesne, estetyczne, 500-gramowe opakowania cukier trzcinowy Sante pochodzi z Mauritiusu – wyspy na Oceanie Indyjskim. Przez wielu cukier wytwarzany z trzciny, która rośnie na niezwykle żyznych glebach tej wyspy, uważany jest za najlepszy na świecie.
Ponieważ pojawiający się na rynku cukier trzcinowy SANTE jest produktem nierafinowanym, zachowuje składniki mineralne zawarte w trzcinie cukrowej.

Zastosowanie cukru trzcinowego wykracza daleko poza kuchnię. Trzcinę cukrową od dawna stosuje się w medycynie ludowej i ziołolecznictwie. Starożytni uznawali ją za lek, który potrafi wyleczyć wiele dolegliwości. Znano i ceniono jej liczne zalety m.in. bakteriobójcze. Używano jej między innymi jako środka kojącego, przeciwbólowego, wykrztuśnego. Za jej pomocą łagodzono objawy astmy, leczono trudno gojące się rany i oparzenia, a także zapalenia i przeziębienia z gorączką.