Cukier trzcinowy Golden Granulated

Cukier biały (buraczany), do którego jesteśmy przyzwyczajeni, wcale nie jest najczęściej stosowanym cukrem na świecie. Około 70 % globalnej produkcji cukru pochodzi z trzciny cukrowej. Co ciekawe, słodki sok z tej rośliny poznali już 8000 lat temu mieszkańcy Nowej Gwinei, skąd szybko rozprzestrzenił się na kontynent Azjatycki.

Po raz pierwszy cukier, nazywany siakkar, zaczęto produkować z trzciny cukrowej 3000 lat temu w Indiach. Niestety przez wiele setek lat cukier ten był dostępny tylko dla nielicznych z uwagi na bardzo wysoką cenę. Jeszcze w XIV wieku w Anglii kosztował on 10 razy więcej od miodu!

Cukier z buraków to odkrycie laboratoryjne. Wyodrębnił go po raz pierwszy pruski chemik Andreas Sigismund Marggraf w 1747 rok. Pozyskany w ten sposób cukier zyskał popularność dzięki niskiej cenie i dostępności, nie posiadał jednak nawet cząstki głębi smaku i aromatu co jego trzcinowy odpowiednik.

cukier-trzcinowy-zlocistyNa szczęście, w obecnych czasach, cukier trzcinowy jest powszechnie dostępny. Jego różne typy, takie jak np. Demerara i Golden Granulated zyskują coraz większą popularność również w Polsce. Cukier Trzcinowy Golden Granulated charakteryzuje się złocistą barwą i drobnymi kryształkami. Jest bardziej sypki od nieco wilgotnego, ciemniejszego cukru Demerara, o większej zawartości melasy. Obie odmiany wyróżniają się bogatym aromatem i intensywnym smakiem.

Nowy Nierafinowany Złocisty Cukier Trzcinowy Golden Granulated Sante pochodzi ze słonecznego Mauritiusa, otoczonego ciepłymi wodami Oceanu Indyjskiego, gdzie żyzne gleby wulkaniczne, zwane andosolami, zapewniają bogactwo i urodzaj pokrywającej go roślinności.

Dzięki doskonałym warunkom uprawowym, to wyspiarskie państwo, pokryte jest plantacjami trzciny cukrowej, zaś wyjątkowy cukier pozyskiwany jest z soku, który roślina magazynuje w swoich łodygach. Dodany do kawy czy herbaty nada jej egzotycznej, wspaniałej nuty.

Zwróć uwagę!
Podejmując decyzje o zakupie cukru brązowego, należy zwrócić uwagę na etykietę. Przede wszystkim należy sprawdzić czy mamy w ręku nierafinowany cukier trzcinowy. Niestety niektórzy producenci, świadomi mody na cukier trzcinowy, pod nazwą „brązowy cukier” sprzedają cukier buraczany barwiony karmelem.