Granola z granatem

Firma Sante nie zwalnia  tempa i wprowadza na rynek kolejny produkt: nowy smak Granoli… Granola z granatem i jagodami jest odpowiedzią na pragnienia potrzebę urozmaicenia śniadania – chcemy, aby śniadanie było nie tylko pożywne, ale również smakowite i orzeźwiające. I właśnie nowa Granola jest świetnym pomysłem na smaczne i lekkie śniadanie, które daje zastrzyk energii, niezbędnej by sprostać codziennym wyzwaniom.

granola-z-granatemSubtelne połączenie płatków zbożowych, otrąb pszennych z owocami granatu i jagód jest nie tylko ucztą dla smaku, ale przede wszystkim dla zdrowia..

Błonnik pokarmowy, usprawniający pracę układu pokarmowego to substancja, której po prostu nie może zabraknąć w produktach, które spożywamy o poranku.. 6% błonnika zawartego w naszym produkcie to wystarczająca ilość dla dobrze zbilansowanej diety. Oczywiście to nie wszystko co ma nam do zaoferowania nowa Granola…

Każdy jej składnik dodaje coś od siebie, sprawiając, że suma walorów odżywczych całości jest po prostu wyjątkowa. Otręby pszenne oprócz zawartego w nich błonnika, są także źródłem składników mineralnych: fosforu, miedzi oraz potasu. Fosfor ma nieoceniony wpływ na zdrowy stan naszych zębów i kości. Miedź w wydajny sposób wzmacnia system odpornościowy. Potas dokłada kolejną cegiełkę, usprawniając funkcjonowanie układu nerwowego. Nie zapominajmy również o niacynie, która bierze udział w procesie rozkładu aminokwasów i węglowodanów, a także wspólnie z żelazem pomaga w eliminowaniu stanów przemęczenia. Niacyna zwana inaczej witaminą PP jest również zawarta w owocach granatowca.

Granat nie został wybrany przypadkowo: dostarcza organizmowi sporej dawki witaminy C. Jej ilość zawarta w tym owocu jest zdecydowanie większa od tej, jaką posiadają inne owoce. Zresztą granat jest „głównym bohaterem” naszego nowego produktu, nie tylko ze względu na swoją zawartość i właściwości. Na uwagę zasługuje również wartość historyczna i symboliczna tego owocu. Ze względu na dużą ilość nasion – najcenniejszej części granatu, stał on się symbolem płodności i rozrodu roślin. Takie określenia zrodziły się na terenie starożytnych Chin, Egiptu, Grecji oraz w Cesarstwie Rzymskim. „Owoc długowieczności”, tak również nazywano granat w Chinach,  upodabniając go tym samym do jagód goji. Sok z jego nasion określano patetycznie mianem „skoncentrowanego życia”.

Przekonajcie się jak wiele możecie zyskać przyrządzając śniadaniowy posiłek z nową Granolą. Smak owoców granatu i jagód w akompaniamencie płatków musli i otrębów sprawi, że nie wyjdziecie z domu bez smacznego pożywnego śniadania!

Autor: Sante