Otręby owsiane zawierają 19% błonnika pokarmowego

Błonnik pokarmowy bez wahania zasługuje na miano naszego roślinnego dobroczyńcy. Nie bez przyczyny znalazł takie uznanie w oczach ekspertów od żywienia i jest polecany przez wszystkie instytucje naukowe, Światową Organizację Zdrowia, jak i producentów produktów spożywczych. Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość obu jego frakcji, należy spożywać rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe i otręby, soję, siemię lniane, suszone owoce i orzechy.

W produktach żywnościowych występują różne rodzaje błonnika, działające w różny sposób na poprawę zdrowia.

Dla przykładu błonnik zawarty w ziarnach pszenicy skraca czas przebywania jedzenia w przewodzie pokarmowym.
Otręby owsiane w odróżnieniu od pszennych składają się głównie z rozpuszczalnego błonnika pokarmowego i dlatego przyczyniają się między innymi do obniżenia poziomu cholesterolu, podczas gdy otręby pszenne składają się głównie z nierozpuszczalnego błonnika i nie posiadają tych właściwości.

otreby-wysokoblonnikowePonadto zawarty w otrębach owsianych błonnik pokarmowy korzystnie wpływa na:
– obniżenie poziomu cholesterolu LDL we krwi,
– regulację przewodu pokarmowego,
– obniżenie poziomu cukru we krwi,
– usuwanie z organizmu kwasów żółciowych, toksyn i metali ciężkich,

Otręby owsiane dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego zalecane są dla osób dbających o linię (w ramach stosowania zbilansowanej diety).

Zawarty w otrębach owsianych błonnik pokarmowy pomaga zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ wchłaniając wodę pęcznieje i wypełnia żołądek. Zmniejsza dzięki temu uczucie głodu, a także opóźnia moment, w którym pożywienie opuszcza żołądek.

β-glukanyw akcji czyli jak błonnik rozpuszczalny pomaga naszemu organizmowi w walce z cholesterolem

  • Liczne badania wskazują na korzystny udział tej części błonnika w profilaktyce chorób układu krążenia. Szczególny wpływ na gospodarkę lipidową mają β-glukany – składniki ścian komórkowych roślin. Występują one głównie w ziarnach zbóż, takich jak: jęczmień, owies, pszenica, a także w grzybach i algach. Najwięcej β-glukanów zawierają jęczmień i owies.
  • β-glukany mają zdolność tworzenia w przewodzie pokarmowym lepkich żeli opornych na działanie enzymów trawiennych. Powlekają szczelnie śluzówkę przewodu pokarmowego, a w momencie jej podrażnienia, zachowują się jak płynny opatrunek.
  • β-glukany mają także właściwości prebiotyczne, są one pożywką dla korzystnych drobnoustrojów kolonizujących przewód pokarmowy. Bakterie te częściowo rozkładają β-glukany w jelicie. Powstałe w wyniku tego procesu kwasy organiczne mają bardzo istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania jelit, układu odpornościowego i przyswajania składników odżywczych.
  • Prozdrowotne właściwości β-glukanów polegają również na obniżaniu stężenia cholesterolu całkowitego, w tym tzw. „złego cholesterolu” – LDL  oraz trójglicerydów we krwi . Analiza 22 badań klinicznych wykazała, że w większości z nich zaobserwowano obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego od 4% do 15%. Działanie produktów owsianych, zapobiegające miażdżycy, było niezależne od całkowitej zawartości tłuszczu i cholesterolu w diecie. Spożywanie już 3 gramów β-glukanów dziennie % (czyli 2/3 filiżanki płatków owsianych, 1/3 filiżanki otrąb owsianych, ½ filiżanki kaszy owsianej) powoduje  efekt obniżenia stężenia cholesterolu całkowitego o 2%, a „złego cholesterolu” LDL o 5%.

Więcej na ten temat dowiesz się klikając poniższy link:

Dobroczynne otręby owsiane