Posmakuj historii! – kulinarne sekrety Pałacu Wilanów

Serdecznie zapraszamy na niecodzienne warsztaty edukacyjne przeprowadzane przez Grzegorza Łapanowskiego, podczas których sprawdzająca się od lat dewiza edukatorem Muzeum Pałacu w Wilanowie, brzmiąca „jak się uczyć to się bawić, jak się bawić to się uczyć” zostanie urozmaicona przez zaangażowanie wszystkich dziecięcych zmysłów nie tylko wzroku i słuchu, ale również smaku, dotyku i powonienia.

szkola-na-widelcuJuż 19 maja Muzeum Pałac Wilanów, Grzegorz Łapanowski i fundacja Slow Food Youth Warszawa zapraszają na warsztaty kulinarne dla dzieci. W sobotnie przedpołudnie zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do niecodziennej wizyty w Pałacu. W Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie przygotowane zostaną stanowiska kulinarne. Najmłodsi wezmą udział w warsztatach podczas, których poznają aromatyczne przyprawy korzenne, świeże zioła i ich niecodzienne połączenia z owocami. Dzieci będą miały okazje do wspólnego gotowania pod okiem rekonstruktorów historycznych oraz ekipy Slow Food Youth Warszawa.

W czasie warsztatów zaprosimy rodziców na wycieczkę po nieznanych zakamarkach Wilanowa. Spotkanie będzie także okazją do zakupienia publikacji wydanych przez Pałac Wilanów. Miedzy innymi najstarszej polskiej książki kucharskiej – Compendium Ferkulorum Stanisława Czernieckiego z 1682 roku.

Cena: 3 zł (bilet wstępu do parku)
Obowiązuje rezerwacja
tel: 22 842 07 95
rezerwacja@wilanow-palac.pl

Zachęcamy również do zapoznania się z programem
Nocy Muzeów w Muzeum Pałacu w Wilanowie.
http://wilanow-palac.pl/noc_muzeow_w_wilanowie_19_21_v_2012.html

Wszelkich informacji na temat warsztatów oraz Nocy Muzeów w Muzeum Pałacu w Wilanowie
udziela:
Katarzyna Szumlas
e-mail: kszumlas@muzeum-wilanow.pl
tel.: 785 905 735