Prawidłowe odchudzanie

Odchudzanie – czy jest możliwe, gdy kładziemy nacisk wyłącznie na ćwiczenia fizyczne bez spożywania odpowiednich produktów? Chodzimy na siłownię od miesiąca, ale efekty nas nie zadowalają? Codziennie biegamy i wcale nie chudniemy? Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: najprawdopodobniej dieta, którą stosujemy, jest niewłaściwa.

Jeśli chcemy schudnąć, istotne są dwie sprawy. Po pierwsze powinniśmy wybrać odpowiednie dla siebie ćwiczenia fizyczne. Po drugie należy zmienić sposób odżywiania się. Słodycze i ciężkostrawne dania nie wchodzą w grę. Podobnie jak napoje gazowane czy chipsy, które tak chętnie spożywamy w czasie oglądania filmów i seriali. Ważna jest również pora posiłków. Nie powinniśmy podjadać pomiędzy nimi. Natomiast możemy sobie pozwolić na zjedzenie czegoś, co dostarcza kalorii około pięciu razy dziennie. Przy niedużych porcjach, za to częściej spożywanych, nie będziemy tak silnie odczuwać głodu, zatem tak naprawdę zjemy mniej niż zazwyczaj. Pamiętajmy o tym, aby ostatni posiłek skonsumować najpóźniej 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. Kiedy śpimy, proces trawienia przebiega dużo wolniej, dlatego nie należy objadać się przed snem.

prawidlowe-odchudzanie-fullOdchudzając się, zadbajmy o dwie rzeczy: systematyczny trening fizyczny oraz – przede wszystkim – o dietę opartą na zdrowych produktach – podkreśla Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, dietetyk Sante. – Ćwiczenia fizyczne bez odpowiedniego sposobu odżywiania się, nie przyniosą oczekiwanych efektów. Początkowy spadek masy ciała może zakończyć się efektem jo-jo, czyli szybkim powrotem do parametrów wyjściowych lub nawet ich zwiększeniem. Dzięki stosowaniu zdrowej diety nasz organizm przyzwyczai się do mniejszej liczby kilokalorii i szybszego ich spalania.

Wybór produktów, które spożywamy, nie powinien być przypadkowy. Istnieją takie, które wspomagają przemianę materii i jednocześnie zawierają wiele zdrowych dla organizmu składników odżywczych. Wskazane jest, żeby przed śniadaniem zjeść owoc. Doda nam to energii na dobry początek dnia. Najlepiej by było, gdyby śniadanie składało się z warzyw, węglowodanów złożonych, do których należy choćby pełnoziarnisty chleb i białka, którego dostarcza mleko, ser, wędlina, jajko czy ryba. Świetnym pomysłem jest dołączenie do śniadania produktów wysokobłonnikowych. Mogą to być otręby owsiane lub musli.

otreby-wysokoblonnikoweBłonnik wspaniale działa na nasz organizm – między innymi obniża stężenie cholesterolu we krwi, wspomaga trawienie i wydolność serca. Jednak przede wszystkim pęcznieje w żołądku, sprawiając, że dłużej czujemy się syci, a – jak wiadomo – głód to największy wróg osoby walczącej o linię.

Na lunch poleca się jedzenie warzyw i produktów zawierających cukry złożone (brązowy ryż, razowy makaron, kasza gryczana, itp.). Do tego możemy spożyć mięso lub rybę. W żadnym wypadku nie zapominajmy o dodaniu warzyw. W nich także znajduje się błonnik, jak również cenne minerały i witaminy. Wieczorem najlepiej zjeść chude mięso, ryby, jajka i nabiał z dodatkiem gotowanych jarzyn. Nie można najadać się przed snem, ponieważ im później jadamy, tym wolniej spalamy kalorie. Odchudzając się, należy pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach. Unikajmy soli, która zatrzymuje wodę w organizmie, nie używajmy smalcu czy masła, dodawajmy do potraw bazylię, tymianek, oregano (wspomagają trawienie). Ilość spożywanych płynów też jest bardzo istotna. Powinny być to przynajmniej 2 litry dziennie, najlepiej naturalnej wody niegazowanej i czerwonej herbaty, świetnie działającej na przemianę materii.

Dla osoby, która pragnie schudnąć, ćwiczenia fizyczne są bardzo istotnym elementem procesu odchudzania się, ale żaden trening nie przyniesie pożądanych efektów, gdy nie zmodyfikujemy odpowiednio naszego jadłospisu. Ważne, aby wszelką aktywność – czy to będzie bieganie, pływanie czy jazda na rowerze – uprawiać około 1,5 godziny po posiłku. W przeciwnym razie szybo się zmęczymy, dostaniemy kolki i nasz wysiłek potrwa krócej, co zmniejszy jego efektywność. Sport to zdrowie i piękna sylwetka, ale bez właściwej diety nie mamy co marzyć o boskim ciele i prawidłowo funkcjonującym organizmie.