Racuchy owsiane – smak tradycji w zdrowej diecie

Racuchy należą do jednych z najstarszych dań kuchni polskiej, które przetrwały do naszych czasów i w dalszym ciągu cieszą się wielką popularnością.

Te nieduże placuszki najczęściej przyrządza się na bazie mąki pszennej z dodatkiem drożdży, jajka i zsiadłego mleka lub kefiru oraz jabłka. Istnieją też różne wariacje regionalne zawierające ziemniaki lub mąkę ziemniaczaną, banany czy miód. W Sante cenimy tradycję, ale przede wszystkim zdrowie – nasz nowy produkt, Racuchy Owsiane, są tego dowodem.

racuchy-owsianeRacuchy owsiane Sante
Skład mieszanki racuchów Sante jest prosty i skomponowany z myślą, aby to pyszne danie było możliwie jak najzdrowsze. Jej podstawą jest mąką pszenna i aż 41,3% otrąb owianych, będących ważnym składnikiem dobrze zbilansowanej diety. Wyjątkowy smak zapewniają dodane rodzynki oraz odrobina cukru wanilinowego i soli morskiej. Do mieszanki wystarczy dodać kefir, pokrojone jabłko i ciasto gotowe. Co ważne, nie wymaga ono smażenia na głębokim tłuszczu, wystarczy odrobina np. masła klarowanego, a przy zastosowaniu odpowiedniej patelni racuchy można smażyć beztłuszczowo.  Można je podawać posypane cukrem pudrem lub polane miodem.


Tak przygotowane racuchy owsiane:

  • posiadają wysoką zawartość błonnika pokarmowego pochodzącego z otrąb owsianych (obu frakcji- rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej),
  • są naturalnym źródłem witaminy B1 i kwasu foliowego,
  • zawierają cenne składniki mineralne: fosfor, żelazo, cynk i magnez

Otręby owsiane są ważnym składnikiem dobrze zbilansowanej diety. Zawarte w nich frakcje błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, cenione są za korzystne właściwości dla przewodu pokarmowego. Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca spożywanie 20-40 g błonnika pokarmowego dziennie.