Rozpal zmysły w romantyczny wieczór – przepis na Mojito z cukrem trzcinowym Demerara

W tym roku Walentynki przypadają na wtorek i zapewne większość z nas spędzi ten dzień mało romantycznie – na licznych spotkaniach, przygotowywaniu raportów, załatwianiu mnóstwa telefonów i pilnych spraw. Dlatego tym bardziej postarajmy się zadbać o wyjątkowy klimat po powrocie z pracy, aby się wyciszyć i oderwać od zgiełku codzienności.

cukier-trzcinowy-demerara-extra-fineNa romantyczny wieczór przy świecach polecamy egzotyczne Mojito [czyt. Mohito] z cukrem trzcinowym Demerara. Drink ten, jest połączeniem orzeźwiającej limonki i mięty oraz aromatycznego cukru trzcinowego Sante. Można go przyrządzić w wersji z białym rumem oraz bezalkoholowej. Ta orzeźwiająca symfonia smaków nie tylko zasmakuje każdemu, ale też rozpali zmysły – wszak pochodzi z gorącej Kuby.

Składniki: 40ml rumu, 1 limonka,1  łyżeczka cukru trzcinowego Sante Golden Granulated, 6 listków mięty, woda gazowana, lód
Przygotowanie: Limonkę pokrój na ćwiartki i wrzuć do wysokiej szklanki. Dodaj cukier trzcinowy Golden Granulated oraz miętę. Ugnieć wszystko razem aż do uwolnienia aromatu mięty. Dodaj pokuszony lód [na wysokość 3/4 szklanki], a następnie wlej 40 ml białego rumu. Całość dopełnij wodą gazowaną i wymieszaj.

Poczytaj też:

Przepis na naturalną maseczkę na usta

Buzia pełna blasku