Sante promuje slow jogging podczas Parady Seniorów

Zwarta grupa seniorek pobiegła w rytmie slow w minioną sobotę w Paradzie Seniorów.  Każdy mógł się przyłączyć i spróbować slow joggingu. Slow jogging to truchtanie w tempie bardzo wolnym. To jedyna forma joggingu umożliwiająca swobodną rozmowę bez uczucia zmęczenia czy przyspieszonego oddechu.

Sante –  patron rozwoju slow joggingu w Polsce zorganizował slow jogging dla seniorów i nie tylko. W minioną sobotę, 26 czerwca, najpierw pobiegliśmy w Paradzie Seniorów, która przeszła ulicami w centrum Warszawy, by później móc zaprezentować slow jogging na Pikniku Pokoleń przy Centrum Sztuki Współczesnej. Było to  wielkie święto osób w tzw. trzecim wieku, a także ich przyjaciół i rodzin. Parada była wesoła, kolorowa i optymistyczna. A slow jogging przypadł do gustu wielu seniorom.

Nie ważne jest tempo…
Slow jogging jest zerwaniem z dotychczasowym podejściem do biegania, czyli ściganiem się i rywalizacją. W slow joggingu chodzi przede wszystkim o to, aby czerpać radość z ruchu. Nie patrzymy na czas, nie patrzymy na tempo. Slow jogging to swobodny i luźny bieg, bez napięcia, bez rywalizacji, bez myślenia o czasie i dystansie. To bieganie z uśmiechem (Niko Niko).

Jogging w rytmie slow dla seniora
Według profesora Hiroaki Tanaka, dyrektora Instytutu Fizjologii Sportu Uniwersytetu Fukuoka w Japonii, aktywność fizyczna podejmowana codziennie przez 30 minut do godziny, ale na tyle lekka by móc ją wykonywać z uśmiechem, jest istnym panaceum na wiele dolegliwości trapiących współczesnego człowieka.

Po 65 roku życia objętość mięśni bardzo maleje, zmniejsza się też metabolizm, słabną kości, obniża się pułap tlenowy. Naukowcy coraz częściej uważają, że śmiertelność, w tym umieralność na raka, ma związek z wydajnością aerobową i kondycją fizyczną.
Żeby schudnąć i poprawić wydajność aerobową nie trzeba ćwiczyć ciężko, tylko systematycznie – tak jak powinno się trenować slow jogging. Slow jogging zaczynają często osoby po 60-70 roku życia, często jest to ich pierwsza „sportowa” aktywność fizyczna.

Więcej na temat Parady Seniorów
Więcej informacji o slow joggingu