Warsztaty kulinarne z Sante

Sztuka gotowania największą przyjemność sprawia, gdy dzielimy ją z innymi osobami. Wspólne przygotowywanie potraw, inspirowanie siebie nawzajem, współpraca, więź jaka powstaje między gotującymi… wszystko to sprawia, że gotowanie jest nie tylko sztuką, ale także trendem w globalnej skali.

warsztaty-kulinarne-z-santeWspólna zabawa i nauka podczas gotowania była głównym elementem warsztatów kulinarnych z Agnieszką Maciąg i Grzegorzem Łapanowskim, które zorganizowała firma Sante. Udział w nich był główną nagrodą w konkursie „Śniadanie zjedz jak król”. Zwycięzcy zostali wyłonieni ze wszystkich osób pozytywnie zakręconych na punkcie zdrowego gotowania, którzy przesłali przepisy śniadaniowe. Inspiracja, pomysł, wykonanie, sporządzenie przepisu, zdjęcie…jeden klik, ocena i …stało się !:)

Grzegorz Łapanowski wprowadził uczestników w kulinarny świat, prezentując kilka prostych porad, niezwykle użytecznych w kuchni. Agnieszka Maciąg przekazywała zgromadzonym swoją filozofie zdrowego odżywiania z Sante. W każdym słowie, wypowiadanym przez Agnieszkę i Grzegorza dało się wyczuć pasję, która udzieliła się również wszystkim laureatom konkursu w czasie wspólnego gotowania.

W trakcie warsztatów między uczestnikami zrodziła się pewnego rodzaju wspólnota. Okazało się, że był to czas, nie tylko nauki i zabawy, ale również zawierania nowych znajomości między ludźmi, których połączyły wspólne zainteresowania i życiowa fascynacja – sztuka kulinarna!

Na stołach pojawiły się przystawki, na czele z kozim serem z kiełkami, zatopionym w apetycznym sosie na bazie miodu oraz lekko pikantne guacamole. Nie zabrakło również smacznych przekąsek, w postaci owsianych ciasteczek. W między czasie podniebienia uraczyła swoim smakiem zupa z zielonej soczewicy Sante i krem przygotowany na jej bazie. Dopełnieniem pierwszych dań był Kus Kus Sante z warzywami, przepiórki w rozmarynie, potrawy rybne… i wiele, wiele innych, spuentowanych odrobiną słodyczy w postaci deserów. Desery zachwycały wprost smakiem, a także subtelną grą barw, której nie powstydziliby się najwięksi malarze. Ananas z chili, skąpany w greckim jogurcie, musli, jagody goji Sante, jabłka. Oprócz różnorodności w postaci barw, w deserach można było podziwiać współpracę kontrastów i składników, zdawałoby się nie możliwych do połączenia, jak np. mięta rozpływająca się w objęciach papryczki chili.

Na zakończenie wszystkich bohaterów sobotniego popołudnia obdarowano zastrzykiem zdrowia, w postaci prozdrowotnych produktów firmy Sante. Aby radość z gotowania trwała dłużej, a wspomnienie warsztatów kulinarnych trwało w nieskończoność, każdy uczestnik otrzymał książki Agnieszki Maciąg i Grzegorza Łapanowskiego.

Miejmy nadzieję, że wspólne wspomnienia oraz nowe znajomości przetrwają, a całe wydarzenie będzie kolejnym krokiem w edukacji na temat zdrowej żywności i propagowania zdrowego stylu życia.

Do zobaczenia na kolejnych warsztatach!