Więcej musli od Sante

Sante, lider na polskim rynku żywności korzystnej dla zdrowia, wprowadza do sprzedaży Musli śliwkowo-jabłkowe w nowym, powiększonym o ponad 25 proc. opakowaniu. Wraz ze zmianą, rodzina produktów musli firmy Sante, w skład której obok odmiany śliwkowo-jabłkowej, wchodzi także musli tradycyjne, owocowe, tropikalne oraz zbożowe z owocami, dostępna jest na polskim rynku w opakowaniach 350g.

musli_sliwka_jablko_oldMusli śliwkowo-jabłkowego Sante wchodzą m.in. płatki owsiane, chrupki pszenne, mieszanka owocowa złożona z rodzynek, suszonych śliwek i jabłek, wzbogacona dla podkreślenia walorów smakowych płatkami kokosowymi, a także ekstrudowane płatki pszenne i kukurydziane. Musli najchętniej spożywane jest jako produkt śniadaniowy. Posiłek ten uważany jest przez ekspertów od dietetyki za najważniejszy w całym dniu, gdyż dostarcza energii na wiele godzin aktywnego funkcjonowania organizmu. Przygotowanie pożywnego śniadania na bazie musli, z dodatkiem mleka, napoju sojowego lub innego ulubionego składnika, zajmuje tylko chwilę.

Dostarczana przez musli energia pochodzi głównie z zawartych w produkcie korzystnych węglowodanów złożonych. Musli zawiera także dużo błonnika pokarmowego, witamin z grupy B, a dzięki dodatkowi suszonych owoców jest także naturalnym źródłem innych witamin i składników mineralnych. Dodatkowo, w połączeniu z mlekiem lub jogurtem wzbogaca posiłek w wapń. Spożywane każdego ranka Musli pozytywnie wpływa na zrównoważenie i regenerację flory jelitowej.