Przez żołądek do zdrowego serca

Już 12 maja odbędą się kolejne, bezpłatne wykłady i warsztaty kulinarne, pt.: „Przez żołądek do zdrowego serca”. Projekt szkoleniowy współfinansowany jest przez Wydział Profilaktyki i Promocji Zdrowia Miasta Stołecznego Warszawy, organizowany przy współpracy ze specjalistami z Carolina Medical Center oraz Fundację Multis Multum. Projekt trwa od maja 2011 roku do końca 2013 roku.

plakat-przez-zoladekNa wykładzie 12 maja specjaliści z zakresu żywienia przedstawią:
• Co jedzą społeczeństwa, w których nie zaobserwowano miażdżycy
• Jak istotnie obniżyć cholesterol przy pomocy diety
• Jak przebudować blaszki miażdżycowe przy pomocy diety
• Jak skomponować dietę minimalizującą ryzyko zachorowania na choroby krążenia oraz cukrzycę.

Dieta dla serca
Jeszcze do niedawna w Japonii, Tajlandii, Papui Nowej Gwinei, na wiejskich terenach Chin czy Meksyku choroby serca występowały rzadko, lub prawie w ogóle.  Okazuje się, że społeczeństwa z niższą zachorowalnością na choroby krążenia mają kilka wspólnych cech, m.in. odżywiają się dietą opartą o nieprzetworzone produkty roślinne.  Podstawą są cztery grupy pokarmowe: warzywa, owoce, rośliny strączkowe, i pełne ziarna zbóż. I tak na Melanezji (subregion Oceanii), gdzie szwedzcy naukowcy w latach 70-tych nie udokumentowali występowania chorób krążenia nawet u starszych mieszkańców tej populacji, podstawą jadłospisu są bulwy yam, pataty, papaya, mango, melon, dynia i od czasu do czasu ryby  .  Mieszkańcy wyspy Okinawa w Japonii, gdzie zachorowalność na chorobę niedokrwienną serca należała do najniższej na świecie, odżywiali się do niedawna w 96% patatami, ryżem, warzywami, owocami, soją i w 4% rybami . Udokumentowano, że to nie geny chronią te populacje przed chorobami cywilizacyjnymi, ponieważ wraz z przejęciem zachodnich zwyczajów żywieniowych, przejmują one również nasze wzorce chorobowe.  Zachorowalność na serce w Azji wzrosła w ostatnich 20 latach kilkakrotnie, wraz ze zwiększeniem popularności zachodniego stylu życia i mówi się obecnie o nowej epidemii tych chorób w tym rejonie.

dieta-dla-sercaStyl życia – najskuteczniejsza prewencja

Ośrodki akademickie w USA  takie jak np. Uniwersytet Harvarda, zainspirowane obserwacjami zdrowych Azjatów, przeprowadziły wieloletnie badania na społeczeństwach Zachodu.  Okazało się, że wpływ diety w USA czy Europie jest podobny – im więcej nieprzetworzonych produktów roślinnych w diecie osób krajów uprzemysłowionych, tym niższa zachorowalność na choroby krążenia.  Badania te dały podstawy zaleceń żywieniowych wszystkich organizacji kardiologicznych na świecie, które to nawołują do przejścia na tzw. dietę opartą o produkty roślinne.

Mgr Małgorzata Desmond ukończyła Medycynę Żywienia na University of West London w Wielkiej Brytanii, studia magisterskie na kierunku Dietetyka na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz kurs Epidemiologii Żywienia w Imperial College London i kurs zdrowia publicznego na Harvard School of Public Health. Obecnie prowadzi konsultacje dietetyczne oraz programy terapii żywieniowej w Centrum Medycyny Żywienia w Carolina Medical Center.