Ksylitol – idealny do przetworów owocowych

 

Ksylitol – idealny do przetworów owocowych

Przetwory są wspaniałym sposobem na zachowanie smaku i aromatu świeżych owoców. Robienie domowych przetworów to świetna zabawa, satysfakcja i oszczędność. Do gotowych dżemów i soków dodawane z reguły są sztuczne środki konserwujące i tony białego cukru. Jeżeli przygotujemy je własnoręcznie jesteśmy pewni ich składu. Sami decydujemy o ilości i rodzaju substancji słodzącej, którą dodajemy do przetworów. To niezwykle ważne dla osób będących na diecie, czy diabetyków. Dlatego biały cukier zamieniamy na ksylitom!

Otwierając w zimowy mroźny wieczór słoik z pachnącą konfiturą czy buteleczkę prawdziwego syropu z malin, przekonacie się, że wysiłek jaki podjęliście latem naprawdę się opłacił. Sezonowe owoce i warzywa dają ogromne pole do popisu. Możemy przygotowywać z nich dżemy, sosy, konfitury, powidła, soki i przeciery. Jednym słowem – bezkonkurencyjne!

Ksylitol zamiast cukru

Tradycyjny cukier posiada wysoki indeks glikemiczny i jest bardzo kaloryczny. Ksylitol to naturalna substancja słodząca pozyskiwana z brzozy stanowiąca najlepszą alternatywę dla tradycyjnego cukru. W przeciwieństwie do cukru ksylitol zawiera aż o 40% mniej kalorii i posiada zdecydowanie niższy indeks glikemiczny. W rezultacie może być stosowany również przez diabetyków. Spożywanie potraw i napojów na jego bazie zamiast cukru może się przyczynić do zmniejszenia poziomu glukozy we krwi. Ksylitol należy do kategorii: Skarby Ziemi Sante.

Sezon na przetwory owocowe za zapasem. Czym zatem posłodzić domowe konfitury, dżemy i kompoty. Ksylitolem!

Ile ksylitolu do konfitury, a ile do dżemu?

Podczas przygotowywania przetworów owocowych ksylitol stosujemy dokładnie w takich samych ilościach jak cukier.

Konfitura jest jednym z mocniej słodzonych przetworów owocowych. Wszystkie konfitury przygotowujemy w proporcjach 1:1, czyli 1 kg owoców na 1 kg ksylitolu. Przy zastosowaniu tych proporcji osiągają idealną konsystencję.

Dżem jest najczęściej wykorzystywany do smarowania kanapek, a jego konsystencja nieco gęstsza od konfitury, ale rzadsza od marmolady. Zawiera część owoców przetartych, a część w całości. Do przygotowania dżemu używamy mniej ksylitolu, niż w przypadku konfitury – wystarczy 600-800 g ksylitolu na 1 kg owoców. Oczywiście ostateczna ilość dodanego ksylitolu powinna zależeć od stopnia słodkości owoców i ilości zawartych w nich pektyn.

Marmoladę przygotowujemy praktycznie ze wszystkich owoców. Do owoców dodajemy mniej ksylitolu, w porównaniu z dżemem czy konfiturą: wystarczy 500-600 g ksylitolu na 1 kg owoców. Marmolada, w przeciwieństwie do konfitury czy dżemu, składa się w całości z rozgotowanych lub przetartych owoców.

Powidła, najczęściej są przygotowywane ze śliwek. Do powideł nie musimy dodawać ksylitolu albo wsypać niewielką ilość – do 250 g na 1 kg owoców. Należy pamiętać, że trwałość powideł zależy od stopnia zagęszczenia – im gęstsze, tym bardziej trwałe.

Jeśli chodzi o syropy, to od dawien dawna znane są ich wzmacniające i lecznicze właściwości. Owoce na syrop gotujemy razem z wodą i ksylitolem. W syropach proporcje są nieco inne – na około litr soku, przypada 1,5 kg ksylitolu.

Jakie owoce w jakim czasie?

Maj to doskonały czas na robienie przetworów z rabarbaru, czy kwiatów dzikiej róży.

Czerwiec to bezsprzecznie okres panowania truskawek. Dlatego warto w czerwcu skupić się na dżemach, sokach i kompotach z tych czerwonych owoców. Nie zapominajmy jednak o poziomkach oraz czereśniach. Jeszcze na początku miesiąca można pokusić się o kombinację truskawek z rabarbarem.

W lipcu natomiast dojrzewają wszystkie rodzaje porzeczek, agrest, morele i jagody. Dostępne są jeszcze truskawki, poziomki i czereśnie. To najlepszy okres na przygotowanie z tych owoców rozmaitych przetworów: konfitur, soków, dżemów, czy galaretek.

W sierpniu zaczyna się zbiór śliwek – renklod i mirabelek oraz wczesnych odmian gruszek. To dobry czas na przygotowanie przetworów z jeżyn, malin, wiśni czy brzoskwiń oraz syropów z owoców czarnego bzu.

Wrzesień to bardzo dobry czas, by przygotować rozmaite przetwory z jabłek, śliwek, winogron, aronii, jarzębiny. W tym czasie można również zbierać owoce czarnego bzu.

W październiku warto zrobić przetwory z pigwy, owoców dzikiej róży oraz gruszek.

***

Wypróbuj prosty przepis na powidła truskawkowe Sante, które zawsze wychodzą:

Składniki:

1 kg truskawek

250 g ksylitolu Sante

Wykonanie:

Truskawki myjemy, usuwamy szypułki i kroimy. Dodajemy ksylitol i gotujemy do momentu uzyskania gęstej konsystencji. Gorący dżem przekładamy do czystych słoików, zakręcamy pasteryzujemy przez 15 minut we wrzącej wodzie.

Ksylitol firmy Sante to naturalna substancja słodząca pozyskiwana z brzozy. Należy do kategorii: Skarby Ziemi, którą tworzą produkty szczególnie docenianie w różnych cywilizacjach i kulturach ze względu na swój prozdrowotny wpływ. Wszystkie Skarby swoimi właściwościami zapewniły sobie stałe miejsce w historii i długiej tradycji odżywiania. Ksylitol rozwiązuje problem słodzenie pokarmów i napojów przez osoby, które muszą ograniczać cukier w swojej diecie.

Ksylitol zapobiega powstawaniu chorób zębów ze szczególnym uwzględnieniem próchnicy i chorób dziąseł. Tworzy on niekorzystne środowisko dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów czego nie można powiedzieć o tradycyjnym cukrze.

Brzoza, z której pochodzi ksylitol jest najczęściej występującym drzewem na terenie Finlandii, przez co stała się jednym z sześciu głównych symboli skandynawskiego kraju. Istotna rola brzozy w życiu Finów swoje źródła znajduje w jej uniwersalnym zastosowaniu. Służy ona między innymi do produkcji eliksiru zdrowia jakim jest sok brzozowy czy wspomnianego ksylitolu.

Ksylitol jest idealny do wszelkiego rodzaju ciast i przetworów owoców! Dlaczego? Otóż w przeciwieństwie do innych substancji dodających słodkości, ksylitol jest odporny na działanie wysokich temperatur i nie traci swoich naturalnych właściwości. Gwarantuje przechowywanie przetworów w korzystnym dla nich środowisku, a po otwarciu możemy rozkoszować się słodkimi owocami, dżemami, konfiturami. I wszystko przy aprobacie naszego organizmu i niskim poziomie glukozy we krwi.

Tagi: