Napoje roślinne – dlaczego warto je pić?

Napoje roślinne – zamiennik mleka krowiego – to produkty wybierane często przez osoby,  które mają nietolerancję laktozy. Napoje sojowe jako źródło białka stanowią alternatywę dla białka zwierzęcego u wegan i wegetarian. Napoje roślinne bez cukru chętnie piją osoby, które rozpoczęły odchudzanie. A co ze „zwykłymi” ludźmi? Czy dla nich napoje roślinne są zdrowe? Przeczytaj i dowiedz się, czy warto pić mleko roślinne?

Co zamiast mleka krowiego – napoje roślinne dla alergików

Alergia na mleko krowie, czy dokładniej: alergia na białka mleka krowiego to problem, który dotyka coraz więcej osób. Przyczyną złego samopoczucia po spożyciu mleka i przetworów może być też nietolerancja laktozy. Czasem obie te przypadłości występują jednocześnie, ale skutek jest jeden – potrzebna jest dieta bez mleka. Dieta bezmleczna czy dieta bez laktozy oznacza jednak, że mogą pojawić się niedobory żywieniowe, bo mleko i produkty mleczne to źródła wapnia i witaminy D. Dobrą alternatywą dla mleka krowiego są napoje roślinne (sojowy, ryżowy, migdałowy, owsiany), które są źródłem białka roślinnego, a często są również wzbogacane w wapń, jak np. napój sojowy Sante Organic. Mleko roślinne dla alergika to konieczność, dla osób, dla których ważna jest zdrowa dieta, przyjemność urozmaicenia jadłospisu i poszerzenia horyzontów kulinarnych. A więc kto może pić mleko roślinne? Dla kogo jest przeznaczone? Odpowiedź jest prosta – dla wszystkich!

Mleko roślinne a odchudzanie

Napoje roślinne bez cukru dodanego są sprzymierzeńcem osób na diecie odchudzającej. Nie są one dosładzane, dzięki czemu to produkty mniej kaloryczne. Takie napoje roślinne wyróżnia często niska zawartość tłuszczów nasyconych, które zwykle eliminuje się w diecie lekkostrawnej. Popularne napoje roślinne bez dodatku cukru to napój migdałowy, napój ryżowy czy owsiany . Zdrowa dieta, prawidłowo zbilansowane zapotrzebowanie energetyczne i ograniczenie cukru ułatwi osiągnięcie wymarzonej sylwetki zwłaszcza, gdy połączymy to z ruchem na świeżym powietrzu.

 

Napoje roślinne BIO – zdrowa żywność na talerzu

Półki w sklepach uginają się pod ciężarem produktów zawierających różne „wypełniacze”, więc nic dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się żywność ekologiczna. Produkcja żywności BIO jest obwarowana surowymi przepisami, np. nie wolno stosować w uprawach nawozów sztucznych czy środków ochrony roślin. Żywność BIO, oznaczona zielonym listkiem, jest bogata w substancje odżywcze, wolna GMO (organizmów modyfikowanych genetycznie), a standardy eko rolnictwa zakładają ochronę zasobów naturalnych i naturalne metody produkcji. Dostępne na rynku napoje roślinne BIO (nazywane też napojami organicznymi), takie jak firmy Sante: sojowy z wapniem , ryżowy czy migdałowy  to sposób na urozmaicenie zdrowej diety najwyższej jakości żywnością BIO, niezawierającą żadnych sztucznych dodatków. Gdy w żywności królują konserwanty i wzmacniacze smaku, to naprawdę dobry wybór.

Napoje roślinne – z czym podać?

Napoje roślinne są bardzo uniwersalne i – przede wszystkim – bardzo smaczne. Możemy je stosować jako zamiennik mleka do kawy. Świetnie nadają się do owsianki – dodają jej smaku i wartości odżywczych. Można je używać zamiast krowiego mleka do ciast i deserów. Rewelacyjnie smakują koktajle owocowe z mlekiem migdałowym, napojem kokosowym czy mlekiem sojowym o smaku wanilii. Dlaczego nie wypić szklanki napoju roślinnego zamiast mleka? Napoje roślinne są smaczne i świetnie zaspokajają pragnienie. Napój sojowy czekoladowy w opakowaniu 250 ml z wygodnym zamykaniem na korek można wziąć ze sobą na drogę, w podróż czy na wycieczkę. Zastanawiasz się, czy się nadaje i jaki napój roślinny do kawy wybrać? Najlepiej napój sojowy dla baristów – bez problemu przygotujesz z nim pyszne caffe latte czy cappuccino, z wzorkami na kawie.

Poznaj całą rodzinę napojów roślinnych SANTE – [zobacz link]:

Mleko roślinne – czym jest?

Potoczna nazwa „mleko roślinne” jest myląca, bo produkt nie jest mlekiem (tylko je przypomina) i została wycofana na terenie Unii Europejskiej. Ale i tak dla wielu konsumentów, zwłaszcza dla wegan, napoje roślinne pozostały „mlekiem roślinnym”. Napoje roślinne są pozyskiwane z orzechów czy nasion zbóż, czasami są to tzw. produkty fortyfikowane (tzn. wzbogacane w witaminy). Jakie są rodzaje mleka roślinnego? W zależności od surowców, z jakich zostały wyprodukowane, rozróżnia się następujące:

  • z roślin bobowatych – napój sojowy
  • ze zbóż i pseudo-zbóż – napój owsiany, napój ryżowy, napój z quinoa
  • z orzechów – napój migdałowy
  • mieszane – np. napój ryżowo-kokosowy, napój owsiano-migdałowy

Każdy znajdzie dla siebie coś pysznego!

Polecany prosty przepis z napojem roślinnym