Zastanawiasz się, czym zastąpić cukier? To dobrze. Nadużywanie cukru jest niekorzystne dla organizmu. Nadmiar cukru w diecie może prowadzić do insulinooporności [link do nowego art.] cukrzycy typu II, próchnicy, nadciśnienia, otyłości i chorób krążenia. Czy musisz w takim razie zrezygnować całkiem ze słodkiego smaku? Absolutnie nie! W tym artykule podpowiemy Ci, czym można zastąpić cukier, aby było zdrowo i smacznie. Przeczytaj i dowiedz się, jakie są dostępne na rynku zdrowe zamienniki cukru.
Ksylitol
Zamiennik cukru ksylitol jest również znany pod nazwą cukru brzozowego, ponieważ jest pozyskiwany z brzozy. Jest zdrowszy i mniej kaloryczny, zawiera aż 40% mniej kalorii niż zwykły cukier biały. Wyróżnia go również niski indeks glikemiczny (dowiedz się więcej o indeksie glikemicznym). Nie fermentuje w żołądku, a także nie szkodzi zębom – wspomaga wchłanianie przez organizm wapnia i magnezu, dzięki czemu przyczynia się do mineralizacji zębów i przeciwdziała osteoporozie. Ksylitol wspiera mikroflorę jelitową, a regularnie przyjmowany pomaga zredukować ilość innych słodyczy w diecie. Stopień jego słodkości jest oceniany na identyczny z cukrem białym, choć osoby bardziej wrażliwe mogą wychwycić niewielką różnicę. Chcesz wiedzieć więcej o ksylitolu? Sprawdź również, dlaczego ksylitol jest idealny dla przetworów owocowych. Uważaj z ksylitolem w przypadku dzieci, ponieważ może mieć działanie przeczyszczające.
Stewia
Stewia jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej i posiada prawdziwie szamańskie właściwości. Jest aż 200-300 razy słodsza od cukru, a przy tym nie dostarcza organizmowi kalorii. Można ją kupić w formie proszku – do słodzenia herbaty lub ciast, a także w postaci świeżych liści, które można użyć jako dodatek do deseru. Tylko jedna łyżeczka sproszkowanej stewii odpowiada aż jednej szklance cukru! Stewia charakteryzuje się też lekko gorzkawym posmakiem, dlatego warto sprawdzić czy będziemy się mogli do niego przyzwyczaić.
Miód
Miód jest znanym zamiennikiem cukru, ale należy pamiętać, że ma podobną jak cukier kaloryczność. Nic dziwnego, ponieważ miód to nic innego jak glukoza, fruktoza i inne węglowodany. Ale miód zawiera także wiele substancji prozdrowotnych. Już nasze babcie wiedziały, że wpływa korzystnie na organizm. Na pewno pamiętacie słynny domowy syrop na przeziębienie z miodu i cebuli? Dziś – dzięki badaniom naukowym – wiemy z pewnością, że dzięki swoim składnikom miód ma działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Poza tym miód doskonale komponuje się z herbatą, jednak przed posłodzeniem należy ją schłodzić do temperatury poniżej 40°C, aby nie utracić prozdrowotnych właściwości miodu.
Maltitol
Zamiennik cukru maltitol jest słodzikiem wytwarzanym z maltozy, zawartej w ziarnach, np. kukurydzy. Ma podobny poziom słodkości jak zwykły cukier biały, natomiast jest aż o połowę mniej kaloryczny i ma niski indeks glikemiczny. Podobnie jak ksylitol nie powoduje próchnicy. Jest polecany dla osób z celiakią i nietolerancją laktozy. Ponieważ jest mało kaloryczny, sprawdza się jako dodatek w produktach dla osób będących na diecie lub w treningu. Maltitol sprawdza się również jako cukier dla diabetyków oraz osób z nietolerancją glutenu.
Sukraloza
Sukraloza jest słodzikiem, który jest aż 400 – 700 razy słodszy od cukru. Podobnie jak maltitol jest polecana dla diabetyków, ponieważ nie wpływa na poziom cukru i insuliny we krwi. W dodatku jest substancją bezkaloryczną i nie posiada gorzkiego posmaku. Czasami pojawiają się informacje, że sukraloza powoduje raka lub ma inne niepożądane właściwości. Gdyby tak było, nie zostałaby zatwierdzona przez FDA czyli Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków jako środek słodzący. Agencja ta słynie ze szczegółowych badań przed zatwierdzeniem każdej substancji – w przypadku sukralozy FDA oceniła ponad 100 badań świadczących o tym, że sukraloza NIE powoduje raka i nie stwarza ryzyka dla organizmu. Sukraloza jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Zamienniki cukru w produktach
Zdrowe substytuty cukru można znaleźć w coraz większej liczbie produktów polecanych dla sportowców oraz osób dbających o dietę. Maltitol i sukralozę – jako alternatywę dla cukru – możecie odnaleźć w zdrowych produktach bez cukru, takich jak:
A tutaj znajdziecie całą listę produktów zawierających zdrowe substancje słodzące.
Dlatego warto zapamiętać te nazwy i czytać dokładnie składy podane na etykietach. Warto wybierać produkty, które zawierają zdrowe zamienniki cukru. Nie rezygnujcie ze słodkiego smaku, ale wybierajcie mądrze!