Koktajl z kaszą jaglaną to zdrowa i smaczna propozycja na śniadanie. W codziennej diecie spożywamy zbyt wiele pokarmów kwasotwórczych (pieczywo, nabiał, cukier, mięso, kawa, czarna herbata). Skład naszej diety wywiera znaczny wpływ na gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu. Aby zachować zdrowie i kwasową równowagę powinniśmy zwiększyć spożycie produktów zasadotwórczych. Kasza jaglana jest królową kasz – wspaniale odkwasza nasz organizm.
Ważnym składnikiem dzisiejszego koktajlu jest również kurkuma. Warto dodawać ją do dań nie tylko po to, aby nadać im piękny kolor. Jest ona bardzo pomocna w leczeniu i profilaktyce wielu chorób. Zawarta w niej kurkumina ma bardzo silne działanie przeciwnowotworowe, blokujące przerzuty, a także przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Jej działanie przeciwzapalne wykorzystywane jest w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i cukrzycy. Kurkuma dba również o nasze serce i układ krążenia. Wpływa również korzystnie na nasz nastrój, a jej regularne spożywanie prowadzi do poprawy pamięci i funkcji poznawczych – wykorzystywana jest więc w profilaktyce choroby Alzheimera.
Wykonanie:
Gotuję kaszę jaglaną. Przygotowuję jej zawsze większą ilość i wykorzystuję do różnych dań.
1 szklankę kaszy wsypuję na sitko, płuczę zimną wodą, a następnie przelewam wrzątkiem (pozwoli to na usunięcie goryczki, która często występuje w kaszy jaglanej). Opłukaną kaszę wsypuję do garnka, zalewam 2 szklankami wrzątku, dodaję szczyptę soli i gotuję na małym ogniu pod przykryciem około 15 minut, do momentu aż kasza wchłonie całą wodę. Garnek z kaszą owijam kocem i pozostawiam tak na kolejne 15 minut.
Wyciskam sok z mandarynek do uzyskania 200 ml objętości soku.
Do dzbanka blendera przekładam ugotowaną kaszę, zamrożone maliny, pokrojone na kawałki banany; dolewam sok z mandarynek i mleczko kokosowe; dosypuję kurkumę. Miksuję do uzyskania gładkiej konsystencji. Przelewam do szklanek, dekoruje malinami i listkami mięty.
Autor: Życie od kuchni