Dieta oczyszczająca – sposób na dobre samopoczucie

Dieta oczyszczająca Sante

Chcesz mieć lepsze samopoczucie, pozbyć się zmęczenia i czuć lekkość w żołądku? Zastosuj łagodną dietę oczyszczającą, dzięki której oczyścisz organizm, uregulujesz przemianę materii i poczujesz się lepiej. Dieta oczyszczająca stymuluje naturalne procesy detoksykacji, które zachodzą w wątrobie, nerkach, jelitach i skórze. A potem zmień swoje nawyki żywieniowe, by cieszyć się znakomitym samopoczuciem i mieć wiele energii przez cały czas!

Co wpływa negatywnie na nasze samopoczucie?

Stres i szybkie tempo życia, niedobór snu, nieregularne pory posiłków, spożywanie żywności wysokoprzetworzonej zawierającej substancje konserwujące i chemiczne dodatki oraz zanieczyszczenie środowiska naturalnego nie pozostają bez wpływu na zdrowie i samopoczucie. Nasz organizm nieustannie musi radzić sobie z toksynami, które wdychamy wraz z zanieczyszczonym powietrzem, i które wraz z pożywieniem wprowadzamy do przewodu pokarmowego. Dlatego warto raz na jakiś czas przeprowadzić dietę oczyszczającą, stymulującą organizm do pozbycia się toksyn.

Po co nam dieta oczyszczająca?

Wraz z wodą, żywnością i powietrzem przyswajamy różnego rodzaju toksyny (aflatoksyny, dioksyny, pestycydy, herbicydy, pyły, metale ciężkie). Wpływa to negatywnie na nasz stan psychofizyczny, a także na skórę, włosy i paznokcie. Poważniejsze skutki zdrowotne mogą się ujawnić po wielu latach w postaci chorób cywilizacyjnych. Dieta oczyszczająca wspomaga naturalne procesy detoksykacji, zachodzące w wątrobie, nerkach, jelitach i skórze, oraz reguluje metabolizm. W ten sposób pomaga poprawić stan zdrowia i polepszyć samopoczucie.

Jak działa dieta oczyszczająca?

Podczas diety oczyszczającej dostarczamy organizmowi niezbędnych składników, które pomagają uregulować przemianę materii i oczyścić organizm. Dieta oczyszczająca nie powoduje szybkiej utraty masy ciała, sprzyja natomiast pozbywaniu się toksyn z przewodu pokarmowego. Jest to zarazem dieta niskokaloryczna i zawierająca produkty mające niski (ewentualnie: średni) indeks glikemiczny. Jej podstawą są produkty zawierające dużo błonnika pokarmowego, w tym: warzywa i owoce. W efekcie organizm zaczyna również spalać tkankę tłuszczową i pozbywa się nagromadzonych w niej szkodliwych produktów. Ubocznym efektem takiej diety może być więc zmniejszenie masy ciała i poprawa kondycji skóry.

Błonnik – zadbaj o układ trawienny

Istotne miejsce w diecie oczyszczające zajmują produkty bogate w błonnik, który usprawnia pracę jelit, zapobiega zaparciom i ma korzystny wpływ na skład mikroflory jelitowej. Błonnik nierozpuszczalny przyspiesza czas pasażu jelitowego i zwiększa objętość treści pokarmowych. Wiąże toksyny i uboczne produkty przemiany materii, dzięki czemu są one szybciej wydalane z organizmu. Występuje w produktach takich jak: otręby pszenne, mąka z pełnego przemiału, fasola i groch, kukurydza, nasiona roślin, pełne ziarna zbóż, warzywa kapustne, warzywa korzeniowe i orzechy. Błonnik rozpuszczalny spowalnia wchłanianie glukozy i obniża jej poposiłkowe stężenie we krwi, zwiększa wydalanie kwasów żółciowych i obniża stężenie cholesterolu LDL. Znajduje się m.in. w otrębach owsianych, brązowym ryżu, jęczmieniu, owocach cytrusowych, truskawkach, jabłkach. Z tych wszystkich powodów dieta oczyszczająca powinna być bogata w błonnik.

Owoce i warzywa – porcja antyoksydantów

Wiele związków w roślinach wykazuje aktywność biologiczną, dzięki czemu wspomagają organizm w neutralizacji i wydalaniu toksyn. Owoce i warzywa zawierają witaminy C, E, beta-karoten (prowitamina A) i inne antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki. Wolne rodniki uszkadzają strukturę i funkcję komórek, przyśpieszając ich śmierć. Wchodzą także w reakcje z kwasami nukleinowymi, białkami, lipidami, węglowodanami, uszkadzając DNA, upośledzając funkcję komórek i przyspieszając ich śmierć. W efekcie nadmiar wolnych rodników prowadzi do chorób cywilizacyjnych, takich jak: miażdżyca, cukrzyca, zaćma, chorobą Parkinsona, choroba Alzheimera, nowotwory. Dieta bogata w naturalne antyoksydanty neutralizuje działanie wolnych rodników, dzięki czemu przeciwdziała tym chorobom i opóźnia procesy starzenia.

Dla kogo dieta oczyszczająca?

Dieta oczyszczająca jest przeznaczona tylko dla osób zdrowych. Nie jest wskazana dla dzieci, młodzieży w okresie dojrzewania oraz kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią. Przeciwwskazaniem do jej stosowania są również choroby układu pokarmowego, układu moczowego, ostre stany zapalne i wyniszczenie organizmu. Optymalny czas stosowania diety oczyszczającej to 3-7 dni w zależności od stanu zdrowia. Można wprowadzić jeden dzień z dietą warzywno-owocową w tygodniu lub trzy takie dni na miesiąc.

Ogólne zasady diety oczyszczającej

  1. Czas trwania diety to minimum 1-3 dni, maksimum 7 dni.
  2. Dieta powinna składać się przede wszystkim z produktów roślinnych, będących naturalnym źródłem błonnika, antyoksydantów, witamin i składników mineralnych.
  • Warzywa i owoce spożywaj w postaci surówek, zup wielowarzywnych i soków (najlepiej świeżo wyciśniętych). Opieraj się na produktach sezonowych; w okresie jesienno-zimowym są to: marchew, seler, pietruszka, buraki, kapusta, kiszonki oraz jabłka i gruszki. Dietę można urozmaicić mrożonkami.
  • Pamiętaj koniecznie o kiszonkach, które są źródłem bakterii fermentacji mlekowej i korzystnie wpływają na mikroflorę jelitową.
  1. Włącz do menu zioła funkcjonalne oraz herbatę białą i zieloną. Pij napary z ziół na bazie kolendry, kopru włoskiego, pokrzywy, rumianku, dziurawca, skrzypu polnego oraz mięty. Skorzystaj z gotowych mieszanek Sante, wspomagających poszczególne funkcje organizmu. Do dań dodawaj suszone zioła i przyprawy: bazylię, oregano, tymianek oraz kminek, gałkę muszkatołową czy imbir.
  1. Stosuj siemię lniane, które jest bogate w kwasy omega-3, fitozwiązki (lignany) oraz witaminy i składniki mineralne. Korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego, a kleik przygotowany na jego bazie przynosi ulgę przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.
  1. Pij dużo wody: 2 litry dziennie każdego dnia. Wybieraj wodę mineralizowaną w szklanej butelce lub przegotowaną z dodatkiem szczypty soli himalajskiej lub soli morskiej z dodatkiem potasu i magnezem w celu poprawy nawodnienia i zachowania równowagi sodowo-potasowej.
  1. Zrezygnuj z napojów gazowanych, kawy i czarnej herbaty oraz używek (alkohol, papierosy). Nie nadużywaj cukru, soli i tłuszczu. Wyklucz z jadłospisu żywność wysokoprzetworzoną (produkty cukiernicze, dania typu fast-food, konserwy). Czytaj uważnie skład na etykietach!
  1. Opcjonalnie w diecie mogą pojawić się fermentowane napoje mleczne typu kefir bądź jogurt, a także lekkostrawne zboża: ryż, proso (kasza jaglana), kasza kukurydziana.

Etap wychodzenia z diety

Równie ważny jak sama dieta jest etap normalizacji, czyli okres, w którym powracamy do zwykłego sposobu żywienia. Przez kolejny tydzień należy stopniowo wzbogacać jadłospis w lekkostrawne produkty zbożowe takie jak: kasza jaglana, kasza kukurydziana, kasza gryczana krakowska czy jęczmienna perłowa oraz produkty niskoprzetworzone: amarantus, quinoa, soczewica czerwona, nasiona i orzechy.

Amarantus jest źródłem białka, witamin z grupy B (wit. B6, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego) i składników mineralnych: fosforu, żelaza, cynku, magnezu, potasu i wapnia. Odznacza się także wysoką zawartością błonnika. Quinoa jest źródłem błonnika, białka i witaminy B2 (ryboflawiny). Odznacza się wysoką zawartością tiaminy (wit. B1) i kwasu foliowego oraz składników mineralnych: magnezu, fosforu, miedzi, żelaza, cynku, potasu. Soczewica czerwona zawiera wiele cennych witamin z grupy B. Orzechy laskowe odznaczają się wysoką zawartością witamin: E, B9 (kwasu foliowego), B1 (tiaminy) oraz składników mineralnych: potasu, magnezu i fosforu. Są również źródłem witamin: K i B3 (niacyny) oraz minerałów: wapnia, żelaza, cynku.

Orzechy włoskie cechuje wysoka zawartość witamin: B1 (tiaminy) i B6 (pirydoksyny) oraz magnezu. Są również źródłem witaminy E i witaminy K. Migdały dostarczają witamin: E, B3 (niacyny), B2 (ryboflawiny) oraz składników mineralnych: potasu, magnezu, wapnia, fosforu, żelaza i cynku. Są źródłem białka i witamin: B9 (kwasu foliowego) i B1 (tiaminy). Powoli wprowadzamy pełnowartościowe produkty białkowe, takie jak ryba, jajo czy dobrej jakości mięso, np. dziczyzna. Do diety możemy włączać także nabiał: kefir, jogurt, maślankę, ser, ale powinny być to produkty świeże, nieprzetworzone, pochodzące ze sprawdzonego źródła, a nie z półki sklepowej.

Podczas wychodzenia z diety warto wprowadzić ksylitol i nie wracać już do cukru białego. Nie zapominamy o dobroczynnych właściwościach siemienia lnianego. Możemy je spożywać jako kleik lub dodawać do owsianki, jaglanki, koktajlów owocowych i domowych wypieków. Kleik z siemienia lnianego oczyszcza jelita, wiążąc zbędnych produkty przemiany materii i ułatwiając ich wydalanie.

Do diety warto wprowadzić ostropest plamisty, znany z dobroczynnego wpływu na wątrobę. Ostropest plamisty ma także wysoką zawartość błonnika oraz białka. Zamiast sięgać po słodycze, skomponuje zdrowy deser na bazie chia z owocami goji – lepiej nawodnisz organizm i dostarczysz mu cennych składników pokarmowych. Pamiętaj, że chia to prawdziwa bomba witaminowo-odżywcza. Odznacza się wysoką zawartością błonnika, kwasów tłuszczowych omega‑3, tłuszczów wielonienasyconych i tłuszczów nienasyconych oraz składników mineralnych: wapnia, potasu, magnezu, żelaza i fosforu. Owoce goji mają wysoką zawartością błonnika oraz witamin A i E (tzw. witaminy młodości). Są źródłem wartościowego białka i żelaza.

Zmień nawyki żywieniowe

Każda pora jest dobra, żeby zmienić złe nawyki żywieniowe. Z całą pewnością warto to zrobić zwłaszcza po przeprowadzeniu dieta oczyszczającej. Jesteśmy przecież bogatsi w wiedzę na temat zdrowego odżywiania i mamy większą świadomość, jak funkcjonuje nasz organizm. Po przejściu w fazę normalizacji warto utrzymać regularność posiłków i zadbać, by zawierały dużo błonnika, witamin i składników mineralnych. A żywność wysokoprzetworzoną i używki lepiej wykluczyć z diety na zawsze!

Przykładowy jadłospis

I dzień:

na czczo:

  • wywar ze śliwek suszonych
  • przygotowanie: wieczorem poprzedniego dnia śliwki suszone (5-10 szt.) zalać gorącą wodą

Śniadanie – do 1 h po przebudzeniu

  • surówka z selera, marchwi i ogórka kiszonego (opcjonalnie z dodatkiem cebuli)
  • szklanka zielonej herbaty

Drugie śniadanie – ok 10:00-11:00

  • koktajl z soku jabłkowego świeżo wyciskanego i banana z łyżką lnu mielonego złotego

Obiad – ok. 13:00-14:00

  • zupa wielowarzywna, brokuły lub brukselka gotowana
  • szklanka świeżego soku marchwiowego

Podwieczorek – ok. 16:00-17:00

  • jabłko pieczone
  • herbatka „Trawienie”

Kolacja – ok. 19:00-20:00

  • marchew z groszkiem duszona bez oleju
  • herbatka melisa z pomarańczą i pigwą

II dzień:

na czczo:

  • wywar ze śliwek suszonych
  • przygotowanie: wieczorem poprzedniego dnia śliwki suszone (5-10 szt.) zalać gorącą wodą

Śniadanie – do 1 h po przebudzeniu

  • bukiet warzyw gotowanych lub duszonych (mogą być mrożone),
  • Herbatka żurawina z dziką różą

Drugie śniadanie – ok. 10:00-11:00

  • koktajl dyniowo-gruszkowy (na bazie puree z dyni i gruszki) z łyżką lnu mielonego złotego

Obiad – ok. 13:00-14:00

  • zupa krem z buraków
  • bigos jarski
  • szklanka soku grejpfrutowego

Podwieczorek – ok. 16:00-17:00

  • surówka z marchwi i jabłka
  • herbatka „Trawienie”

Kolacja – ok. 19:00-20:00

  • kalafior gotowany, surówka z pomidorów (opcjonalnie z cebulą)
  • herbatka melisa z pomarańczą i pigwą

III dzień:

na czczo:

  • wywar ze śliwek suszonych
  • przygotowanie: wieczorem poprzedniego dnia śliwki suszone (5-10 szt.) zalać gorącą wodą

Śniadanie – do 1 h po przebudzeniu

  • rozgrzewający mus z dyni z imbirem i gałką muszkatołową
  • szklanka herbaty zielonej

Drugie śniadanie – ok. 10:00-11:00

  • zielone smoothie (na bazie kiwi, szpinaku, melona) z łyżką lnu mielonego złotego

Obiad – ok. 13:00-14:00

  • zupa krem z pomidorów
  • bakłażan duszony, sałatka z papryki czerwonej i ogórka
  • herbatka „Trawienie”

Podwieczorek – ok. 16:00-17:00

  • surówka z kiszonej kapusty
  • herbatka melisa z pomarańczą i pigwą

Kolacja – ok 19:00-20:00

  • szpinak duszony z czosnkiem
  • szklanka soku z buraka

IV dzień lub VIII dzień – normalizacja

na czczo

  • wywar ze śliwek suszonych
  • przygotowanie: wieczorem poprzedniego dnia śliwki suszone (5-10 szt.) zalać gorącą wodą

Śniadanie – do 1h po przebudzeniu

  • rozgrzewająca kasza jaglana z jabłkiem, imbirem i cynamonem i z łyżką nasion słonecznika
  • herbatka malina z dziką różą

Drugie śniadanie – ok. 10:00-11:00

  • Koktajl mango lassie (na bazie maślanki lub kefiru naturalnego) z łyżką lnu mielonego złotego

Obiad – ok. 13:00-14:00

  • zupa krem z brokułów z łyżką prażonych nasion dyni
  • gołąbki z kaszą gryczaną krakowską i warzywami (opcjonalnie z mięsem mielonym z indyka) w sosie pomidorowym, ogórek kiszony,
  • herbatka „Trawienie”

Podwieczorek – ok. 16:00-17:00

  • surówka z czerwonej kapusty,
  • herbatka „Trawienie”

Kolacja – ok 19:00-20:00

  • leczo wielowarzywne z soczewicą czerwoną podawane na komosie ryżowej
  • herbatka melisa z pomarańczą i pigwą

 

Literatura:

  • dr M. Molski, Nowoczesna kosmetologia: detoksykacja, dieta, ruch”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2014.
  • dr L. Kozłowska, Rola błonnika pokarmowego w utrzymaniu_) prawidłowej pracy jelit http://www.zywnoscdlazdrowia.pl/13/pdf/10.pdf (09.11.2016)
  • Agnieszka Ocieka-Kubicka, Ewa Ociepa, Toksyczne oddziaływanie metali ciężkich na rośliny, zwierzęta i ludzi, „Inżynieria i Ochrona Środowiska” 2012, t. 15, nr 2, s. 169-180.
  • Wojciechowska-Mazurek, K. Starska, E. Brulińska-Ostrowska, M. Plewa, U. Biernat, K. Karłowski, Monitoring zanieczyszczenia żywności pierwiastkami szkodliwymi dla zdrowia, „Rocznik PZH” 2008, t. 59, nr 3, 251-266.
  • Cichoń, Metale ciężkie i ich migracja z opakowań metalowych do kompotów jednoowocowych malinowych i truskawkowych, „Zeszyty Naukowe” 1976, nr 81, s. 263-268.

 

Tagi: