Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Dieta wegańska to dieta bezmięsna, która – w przeciwieństwie do diety wegetariańskiej – nie zawiera nawet jaj i mleka. Przeciwnicy argumentują, że naraża na niedobór białka i witaminy B12. Zwolennicy argumentują, że białko zwierzęce z powodzeniem można zastąpić roślinnym, zaś warzywa i owoce dostarczą niezbędnych witamin. Jak jest naprawdę? Czy dieta wegańska jest dla wszystkich? Czy dieta wegańska odchudza? Jakie są wady i zalety diety wegańskiej?

Dieta wegańska – niedobory żywieniowe czy zaskakująco dobre zdrowie?

Diety bezmięsne stają się coraz bardziej popularne na świecie i w Polsce. Wiele osób nadal obawia się jednak niedoborów żywieniowych, które może spowodować dieta wegańska. Wady i zalety diet warzywno-owocowych są różne, podobnie jak tych, które zawierają mięso. Czy obawy są więc uzasadnione? Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne przestawiło dokument, w którym rozprawia się z wieloma mitami dotyczącymi diet bezmięsnych. Wynika z niego, że dieta wegetariańska i dieta wegańska jest zdrowa, oczywiście pod warunkiem, że jest prawidłowo zbilansowana. Potwierdzono, że nie tylko zaspokajają zapotrzebowanie na składniki odżywcze, lecz także mogą zapobiegać niektórym chorobom i sprzyjać ich leczeniu. Badania przekonują o następujących korzyściach wynikających ze stosowania  diety wegańskiej:

Dieta wegańska – efekty:

 • niższe ryzyko śmierci wywołanej chorobą niedokrwienną serca
 • niższy poziom cholesterolu LDL, co zmniejsza ryzyko miażdżycy
 • niższe ciśnienie krwi
 • mniejszy wskaźnik zapadalności na nadciśnienie tętnicze
 • mniejsze ryzyko cukrzycy typu B
 • ograniczenie otyłości – niższy wskaźnik BMI
 • niższa zapadalność na choroby nowotworowe
 • zmniejszone ryzyko chorób przewlekłych

Korzyści te wynikają ze zmniejszonego spożycia tłuszczów nasyconych i cholesterolu w połączeniu ze zwiększonym spożyciem warzyw i owoców, bogatych w witaminy i związki bioaktywne. Wegetarianie i weganie zwykle uważniej wybierają produkty spożywcze,  rezygnując z zawierających konserwanty, sztuczne barwniki i sztuczne aromaty. Coraz więcej takich produktów znajduje się w portfolio firmy Sante, co jest zgodne z misją firmy Sante dowiedz się więcej> Szukają także żywności ekologicznej, mającej certyfikat BIO. Poszukują produktów o wysokiej, korzystnej dla człowieka bioenergii, oraz potraw lekkostrawnych, o wysokiej przyswajalności składników odżywczych. Unikają jedzenia w przypadkowych miejscach, a czasami ograniczają używki. Często po prostu żyją zdrowiej, nie zaniedbując aktywności fizycznej.

Dieta w ciąży – wegańskie dylematy przyszłych mam

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego prawidłowo ustalona dieta wegańska czy wegetariańska zaspokaja zapotrzebowania żywieniowe osób w każdym wieku, łącznie z okresem ciąży i karmienia piersią. Badania naukowe potwierdziły także, że zarówno zbilansowana dieta wegańska w ciąży, jak i dieta wegetariańska w ciąży, jest korzystna zarówno dla matki, dla płodu i dla noworodka. Dieta wegańska dla dzieci również jest również bezpieczna, podobnie jak zresztą dla nastolatków w okresie dojrzewania. Oczywiście dieta wegańska w ciąży powinna zostać prawidłowo zbilansowana przez dietetyka i skonsultowana z lekarzem prowadzącym, nawet jeśli przed zajściem w ciążę kobieta była weganką. Jeśli wcześniej kobieta stosowała dietę zawierającą mięso, a chce przejść na dietę wegańską czy dietę wegetariańską w ciąży, konsultacja z dietetykiem jest niezbędna.

Dieta wegańska dla sportowców?

Osoby uprawiające sport mają zwiększone zapotrzebowanie na białko, które jest potrzebne do regeneracji organizmu. Prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska może się sprawdzić tym bardziej, że np. serwatka może być dobrą alternatywą dla jaj i serów. Pełnowartościowe białko serwatkowe WPC 80 jest także dostępne w postaci profesjonalnych suplementów i odżywek, które pozwalają na szybkie uzupełnienie niedoborów. Dużo trudniejsza sprawa jest z weganami, którzy nie jedzą mięsa i nabiału, oraz zwracają uwagę, by produkt roślinny nie miał z nimi styczności na etapie produkcji. Aby prawidłowo zbilansować dietę sportowca-weganina potrzebna jest naprawdę ogromna wiedza i znajomość aminogramów roślin. Z tego powodu wśród profesjonalnych sportowców raczej trudno spotkać weganina, ale już dużo łatwiej – wegetarianina.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z Przemysławem Owczarkiem, trenerem i dietetykiem sportowym Sante GO ON Nutrition

Dla kogo dieta wegańska?

Dieta wegańska – odchudzanie jest łatwiejsze?

Panuje przekonanie, że wegetarianie i weganie są zazwyczaj szczupli. Czy jednak dieta wegańska odchudza? Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne przytacza badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, z których wynika, że masa ciała i BMI osób, które w wieku dorosłym przeszły na dietę wegetariańską, nie różniły się od tych, którzy byli wegetarianami od urodzenia. Z badań wynika jednak, że osoby będące na diecie wegetariańskiej od co najmniej 5 lat mają niższy wskaźnik BMI niż osoby jedzące mięso. Podczas badania przeprowadzonego u adwentystów, z których ok. 30% przestrzega diety bezmięsnej, niższe BMI powiązano z dietą wegetariańską. Podobnie z Oxfordzkiego Badania Wegetariańskiego wynika, że zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, w każdej grupie wiekowej, indeks masy ciała był niższy u nie‑wegetarian. Z innych badan wynika, że niskotłuszczowa dieta wegetariańska i wegańska jest skuteczniejsza przy długotrwałej pracy nad zmniejszeniem wagi niż dieta konwencjonalna ułożona przez Krajowy Program Edukacji Cholesterolowej. Zmniejszenie masy ciała może wynikać z większego spożycia owoców i warzyw, niskoenergetycznych i bogatych w błonnik, które zapewnia dieta wegańska czy wegetariańska. Ile można schudnąć? To wszystko zależy od jadłospisu, wieku, kondycji, ilości ćwiczeń. Plan dietetyczny powinien ułożyć dietetyk, dopasowując go do indywidualnego zapotrzebowania na składniki odżywcze, stylu życia, stanu zdrowia i oczekiwań każdej osoby.

Dieta wegańska – zagrożenia i wątpliwości

Zboża, owoce, warzywa i orzechy to jedyne dopuszczalne produkty, które zawiera dieta wegańska. Wady takiego jadłospisu można wskazać. Całkowita rezygnacja ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego oznacza eliminację z diety mięsa, ryb, jaj, mleka, a nawet miodu. Oznacza to, że zmniejsza się ilość produktów, które mogą dostarczyć pełnowartościowego białka, witaminy B12 i innych cennych substancji odżywczych. Dieta wegańska redukcyjna zakłada dodatkowo ograniczenie kalorii, może więc zwiększać ryzyko braku energii i niedoborów żywieniowych. Osoby, które wahają się, czy przejść na weganizm czy wegetarianizm czasem obawiają się także, że taka dieta będzie monotonna. Tak jednak nie musi być, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele produktów, które mogą urozmaicić menu. idj@spaandmore.pl

Dieta wegańska – jak zacząć?

Jak przejść na weganizm? Jak przejść na wegetarianizm? Czy taka zmiana diety nie będzie szokiem dla organizmu? Takie pytania zadaje sobie wiele osób, ale odpowiedź jest jedna – konsultacja z dietetykiem, który oceni całościowy stan zdrowia i zapewni wsparcie. Jeśli czujesz, że masz przesyt mięsa w diecie, nie musisz jednak od razu przejść na weganizm czy wegetarianizm. Może wystarczy dodać do jadłospisu więcej produktów roślinnych? Czy próbowałaś już pasztetów wegańskich Lovege?

 • Pasztet z żurawiną
 • Pasztet z soczewicą
 • Pasztet z ciecierzycą
 • Pasztet z pieczarkami
 • Pasztet z fasolą i pestkami dyni
 • Pasztet z cebulą

Chciałoby się powiedzieć: „do wyboru, do koloru”, ale pasztety i hummusy Sante to produkty bez  żadnych sztucznych barwników. Są bez konserwantów, a długo się przechowują. Są bez glutaminianu i bez sztucznych aromatów, a smakują i pachną warzywami. Bez emulgatorów i spulchniaczy, a mają idealnie kremową konsystencję. Lovegeto produkt w 100% bez sztucznych dodatków i w 100% roślinny – tu kryje się sekret smaku i bogactwa składników odżywczych. Ale nie tylko!

Kuchnia 5 Przemian – tajemnica smaku i lekkości na żołądku

Lovegeto jedyne na rynku pasztety wegańskie i hummusy wegańskie, stworzone według zasad Kuchni 5 Przemian. To wywodząca się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej teoria smacznego i zdrowego gotowania. Odpowiedni dobór składników i kolejność ich dodawania nie tylko pomagają zachować naturalny smak, lecz także ułatwiają trawienie pokarmu i poprawiają przyswajalność składników odżywczych. Recepturę wzbogaciliśmy o kurkumę – przyprawę popularną w kuchni Dalekiego Wschodu, uznawaną w Indiach za „świętą roślinę” i stosowaną w medycynie chińskiej. Dowiedz się więcej o Kuchni 5 Przemian>.

Pasztety wegańskie Lovege – superfoods na talerzu

Stworzyliśmy je nie tylko z myślą o osobach, które nie jedzą mięsa. Pasztety warzywne  są wyprodukowane na bazie produktów zaliczanych do superżywności. Ciecierzyca i soczewica królują w kuchni Bliskiego Wschodu i krajów śródziemnomorskich, cebula, fasola i żurawina to polska super żywność od wieków stosowana przez zakonników do leczenia żywieniem. A pieczarki? Te najpopularniejsze i niedoceniane grzyby są pełne związków bioaktywnych, a  badania opublikowane w „International Journal of Cancer” (2009) wykazały ich działanie przeciwnowotworowe. Jakie konkretnie składniki odżywcze zawierają pasztety wegańskie Sante? Dlaczego warto włączyć je do diety?

 • błonnik pokarmowy – reguluje trawienie i jak miotła wymiata z organizmu toksyny i metabolity
 • kwas foliowy – pomaga w produkcji krwinek czerwonych. Jest potrzebny, by układ odpornościowy działał prawidłowo i chronił przed chorobami. Wspiera myślenie i spostrzeganie.
 • mangan – przyczynia się do zachowania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Choćby nasze jedzenie było przebogate w substancje odżywcze, nie pobierzemy z niego energii, jeśli nie mamy manganu, który odpowiada także za jej transportowanie i wykorzystanie!

Pasztety Lovege Sante – benefity

Hummusy Lovege – smaki Bliskiego Wschodu

Hummus to przysmak kuchni Bliskiego Wschodu. Ta aromatyczna pasta jest przygotowana z ciecierzycy i tahini (masła sezamowego), zaliczanych do superfood. Dodatki do hummusów Sante, takie jak oliwki czy suszone pomidory, dobraliśmy nie tylko ze względu na smak, lecz także na ich walory odżywcze. Hummusy Sante mają idealnie gładką, kremową konsystencję. To oryginalne kompozycje smakowe, które jednocześnie są pełne najcenniejszych składników odżywczych. A są to:

 • błonnik – wspiera trawienie i oczyszczanie organizmu z toksyn
 • białko – odpowiada za wzrost i utrzymanie masy mięśniowej, pomaga w utrzymaniu zdrowych kości
 • kwas foliowy – pomaga w produkcji krwinek czerwonych, pracy układu immunologicznego, poprawia szybkość myślenia i spostrzegania
 • NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3) – chronią serce, wzmacniają układ odpornościowy
 • witamina B6 – przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, utrzymania prawidłowego metabolizmu białka i glikogenu, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i układu nerwowego, oraz produkcji krwinek czerwonych
 • żelazo – pomaga w prawidłowej produkcji krwinek czerwonych i hemoglobiny, prawidłowym transporcie tlenu w organizmie, funkcjonowaniu układu odpornościowego i utrzymaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego.

Hummusy Lovege Sante – benefity


Produkty Lovege mają niski indeks glikemiczny, są więc przyjazne dla cukrzyków. Dowiedz się, dlaczego niski indeks glikemiczny potraw jest ważna dla zdrowia? Kliknij tutaj>

Lovege – danie na każdą okazję

Kochamy produkty Lovege, bo są wyjątkowo smaczne i pełne cennych składników odżywczych. Stworzyliśmy je z miłości do zdrowego odżywiania. Ale czy zdrowe odżywianie musi być nudne? Absolutnie nie! Szeroka oferta smaków pasztetów wegańskich i hummusów pozwoli przygotować danie na każda okazję. Bez względu na to, czy jesteś w domu, czy pod namiotem, zawsze możesz mieć pod ręką słoik z ulubionym pasztetem warzywnym. Pajda z chleba z pasztetem, pieczywo chrupkie Sante , a może ekskluzywna przekąska na talerzu? Zaskocz najbliższych i zaproponuj im pasztet z żurawiną podany z kleksem z konfitury żurawinowej.  Pasztety na kanapce? Ich smak możesz wzbogacić, dodając chrzanu. Bez względu na to, czy jesteś w domu, czy pod namiotem, zawsze możesz mieć pod ręką słoik z ulubionym pasztetem warzywnym. A hummusy? Sprawdzą się nie tylko jako smarowidło do kanapek, lecz także jako składnik zdrowej przekąski na przyjęciu, czy to w postaci tartinek czy dipów. Odkryj ulubione smaki, eksperymentuj, baw się zdrowym odżywianiem, bo dzięki Sante – smacznie znaczy zdrowo!

Zbilansowana dieta wegańska – przykładowy jadłospis

Dość teorii! Czas rozkochać się w warzywnych i owocowych smakach! Przedstawiamy przykładowych jadłospis wegański – produkty są różnorodne, bogate w cenne składniki odżywcze i oczywiście smakowite. Oto przykładowe menu na jeden dzień, które pokazuje, że odżywianie w stylu wege nie jest ani nudne, ani trudne. Jeśli potrzebujesz pomocy w zbilansowaniu menu, skontaktuj się z Magdaleną Leonkiewicz, dietetykiem Sante.

ŚNIADANIE

Owsianka z bananem i owocami goji

 • 50 g płatków owsianych Sante
 • 1 łyżka otrąb owsianych wysokobłonnikowych Sante
 • 1 łyżka lnu złotego mielonego Sante
 • 1 szklanka napoju roślinnego Sante lub Sante Organic
 • 1/2 banana
 • 3-4 łyżki borówek
 • 1 łyżka jagód goji Sante
 • 1 łyżka wiórków kokosowych

II ŚNIADANIE

Kanapki z pasztetem wegańskim Sante

 • 2 kromki Pieczywa chrupkiego pomidorowego Sante
 • 50 g pasztetu wegańskiego z żurawiną
 • 1 pomidor
 • Sól o obniżonej zawartości sodu z dodatkiem potasu Sante
 • bazylia

OBIAD

Zupa: krem z brokułów

Kasza z  soczewicą i sosem pomidorowym

 • 60 g kaszy gryczanej Sante
 • 50 g soczewicy Sante
 • 200 g sosu pomidorowego
 • 200 g surówki z marchewki i ogórka kiszonego
 • Sól o obniżonej zawartości sodu z dodatkiem potasu Sante

PODWIECZOREK

 • 2 wafle ryżowe Sante
 • Hummus z oliwkami Sante
 • garść migdałów Sante
 • 300 ml świeżo wyciskanego soku

KOLACJA

Jaglanka na słono

 • 50 g kaszy jaglanej Sante
 • 1 łyżka oleju kokosowego GO ON Sante
 • ½ cebuli
 • ½ papryki
 • 50 g tofu
 • 3 łyżki pestek dyni Sante