Co jeść zamiast chleba? Pieczywo chrupkie – czy jest zdrowe?

Co jeść zamiast chleba? Pieczywo chrupkie – czy jest zdrowe?

Pieczywo chrupkie to smaczny i wartościowy odżywczo zamiennik pieczywa lub przekąska na każdą okazję. Jest smaczne, niskokaloryczne, a nawet zaliczane do żywności funkcjonalnej! A jednak wokół pieczywa chrupkiego pojawia się wiele kontrowersji i w efekcie konsumenci zastanawiają się: czy pieczywo chrupkie jest zdrowe? Dowiedz się, jak jest naprawdę! Dziś rozprawiamy się z mitami na temat pieczywa chrupkiego! 

Co jeść zamiast chleba?

Dla wielu z nas polski chleb jest najsmaczniejszy na świecie. Chrupiąca skórka, lekko wilgotny miąższ i smak domu kojarzący się z dzieciństwem… Niestety, często smak sklepowych chlebów nie dorasta do pięt naszym smakowym wspomnieniom. Współczesny chleb często zawiera polepszacze, konserwanty czy sztuczne barwniki. Czy to jeszcze zdrowe pieczywo? No dobrze, ale w takim razie co jeść zamiast chleba? Możemy sięgać po pieczywo chrupkie, wafle ryżowe, wafle kukurydziane czy macę. Co wybrać i czy takie produkty są zdrowe? W tym artykule odsłaniamy przed Wami sekrety pieczywa chrupkiego.

Pieczywo chrupkie – wiesz, co jesz

Na tradycyjnym pieczywie brakuje czasem wykazu składników, a sprzedawcy nie zawsze potrafią odpowiedzieć na pytanie, z czego chleb jest zrobiony. Jest to niekomfortowe zwłaszcza dla osób mających alergie pokarmowe lub świadomie wykluczających z diety pewne składniki z uwagi na indywidualne preferencje. Inaczej jest w przypadku pieczywa chrupkiego, które

  • ma czytelnie podany skład na etykiecie
  • ma na opakowaniu tabelę wartości odżywczej.

Pieczywo chrupkie to odpowiedź na oczekiwania konsumentów ceniących różnorodne smaki produktów o potwierdzonym, pewnym składzie.

czy pieczywo chrupkie jest zdrowe

Pieczywo chrupkie – czy jest zdrowe?

Pieczywo chrupkie jest zazwyczaj wytwarzane z tych samych składników, co zwykły chleb. Głównym składnikiem jest mąka: żytnia czy pszenna, w zależności od rodzaju pieczywa, które ma powstać. Pieczywo chrupkie zaliczane jest do żywności funkcjonalnej, ponieważ zawiera błonnik pokarmowy, który jest niezbędnym elementem prawidłowo zbilansowanej diety i wspomaga funkcjonowanie jelit. Ponadto jest lekkostrawne i niskokaloryczne, co jest zaletą dla wielu konsumentów. Pieczywo chrupkie ma mniejszą wilgotność niż tradycyjne, co minimalizuje ryzyko zepsucia. Jego zaletą jest to, że zawsze jest świeże i chrupiące. W portfolio Sante znajdziesz kilka pysznych smaków pieczywa chrupkiego, które jest wypiekane w tradycyjny sposób na żeliwnych płytach:

  • Pieczywo chrupkie razowe
  • Pieczywo chrupki oliwkowe
  • Pieczywo chrupkie

Pieczywo chrupkie a odchudzanie

Pieczywo chrupkie może wspomóc naszą walkę ze zbędnymi kilogramami:

  • jeśli nasza dieta jest prawidłowo zbilansowana
  • jeśli jesteśmy choć trochę aktywni fizycznie

Jedna kromka pieczywa chrupkiego Sante dostarcza tylko 19 kcal. To aż 4 razy mniej niż jedna kromka zwykłego pieczywa pszenno‑żytniego razowego. Liczby mówią same za siebie, ale przeciwnicy pieczywa chrupkiego argumentują, że „wyjdzie na to samo, bo żeby się najeść, i tak musimy zjeść więcej kromek pieczywa chrupkiego niż byśmy zjedli zwykłego chleba”. Krytykują także pieczywo chrupkie jako produkt bogaty w cukier, po zjedzeniu którego gwałtownie wzrasta poziom glukozy we krwi. Rozprawmy się teraz z tymi mitami merytorycznie!

Pieczywo chrupkie – zamiennik chleba

Wiele zależy od tego, jak skomponowana jest całe Twoje menu. Jeśli wpadniesz do domu wygłodzona, bo jesz na szybko niezbyt odżywcze produkty i zaniedbujesz pory posiłków, to bardzo możliwe, że zjesz więcej. Jeśli jednak Twoja dieta jest dobrze skomponowana i jesz o stałych porach wartościowe posiłki, to nie musisz zwiększać ilości kromek pieczywa chrupkiego, by się najeść. Wiele zależy także od tego, co położysz na kanapkę. Jeśli będzie to krem czekoladowy albo dosładzany dżem, organizm otrzyma dużą dawkę cukru, a więc poziom glukozy we krwi szybko wzrośnie i równie szybko spadnie, bo nastąpi nagły wyrzut insuliny, która ma go obniżyć. W takiej sytuacji znów szybko poczujesz głód, a także dopadnie Cię zmęczeniem poposiłkowe. A tego nie chcemy, prawda? Jak zatem komponować kanapki z pieczywem chrupkim?

Pieczywo chrupkie – z czym jeść?

Jeśli jednak na kromkę pieczywa chrupkiego położysz masło orzechowe GO ON lub masło migdałowe GO ON, czyli produkty o niskim indeksie glikemicznym, oraz dodasz, na przykład, plasterki gruszki czy kiwi zawierające błonnik, obniżysz ładunek glikemiczny posiłku. Świetnym rozwiązaniem będzie także liść sałaty i plaster białego sera lub chudej wędliny – w zależności od Twoich preferencji smakowych. Efekt: poczujesz się najedzona, zachowasz uczucie sytości na dłużej, nie doświadczysz zmęczenia, senności i spadku energii po jedzeniu! Robiąc kanapkę z pieczywa chrupkiego z odpowiednimi dodatkami, zredukujesz kalorie i tempo wchłaniania węglowodanów, co pomoże Ci w spełnieniu marzeń o pięknej sylwetce. Dowiedz się więcej, dlaczego posiłki o niskim ładunku glikemicznym sprzyjają zmniejszaniu wagi. A teraz poznaj nasze propozycje na sycący posiłek z pieczywem chrupkim, po którym nie skacze cukier:

posiłki o niskim ładunku glikemicznym

„Spożywając pieczywo chrupkie z odpowiednio dobranymi dodatkami, nie musisz obawiać się ani wzrostu wagi, ani tego, że się nie najesz” – zapewnia Magdalena Leonkiewicz, dietetyk Sante.

Pieczywo chrupkie – zdrowa przekąska dla każdego

Pieczywo chrupkie możesz stosować jako wartościowy odżywczo i naprawdę smaczny zamiennik pieczywa, ale także smakowitą przekąskę na każdą okazję. Pomysły na przekąskę z pieczywa chrupkiego są niezliczone!

  • Przekąska do pracy – możesz je schrupać w pracy, ale także w drodze do pracy.
  • Przekąska na wycieczkę – pieczywo chrupkie sprawdzi się, gdy wędrujesz z plecakiem (jest lekkie), i gdy jedziesz samochodem
  • Przekąska dla dziecka – możesz przygotować oryginalną przekąskę dla dziecka do szkoły, dodając do pudełeczka śniadaniowego np. twarożek, wędlinę oraz pokrojone pomidory czy ogórki.
  • Przekąska na imprezę – chcesz zaskoczyć gości? Nic prostszego, przygotowanie pysznych tartinek zajmie Ci tylko chwilkę. Po prostu pokrój pieczywo chrupkie Sante w kwadraciki lub trójkąciki, i podaj je z masłem orzechowymhummusamipasztetami sojowymi i pastami warzywnymi

Przegryzając pieczywo chrupkie jako przekąskę, również nie musisz obawiać się wzrostu wagi. Pieczywo chrupkie Sante jest bowiem niskokaloryczne. Pamiętaj, że każda kromka to bez porównania mniej kalorii niż mają chipsy, paluszki czy słodycze. Nie wierzysz? A więc mówimy teraz: sprawdzam!

  • 3 kromki pieczywa chrupkiego Sante = tylko 57 kcal
  • 1 garść chipsów = 105 kcal
  • Batonik czekoladowy = 200 kcal
  • 3 krakersy = 75 kcal
  • Drożdżówka z jabłkiem = 200 kcal

Liczby nie kłamią! Pamiętaj też, że pieczywo chrupkie Sante z masłem migdałowym GO ON, z hummusem czy pasztetem Lovege bądź z wędliną zaspokoi Twój głód, czego nie można powiedzieć o garści chipsów, po które sięga się kolejny raz, i kolejny…, i kolejny… czy nawet drożdżówka, po której w niedługim czasie znów chce się jeść.

Pieczywo chrupkie Sante to świetny niskokaloryczny zamiennik pieczywa i idealna przekąska odpowiednia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieciaków. A więc… smacznego chrupania!

Przeczytaj także