Czy płatki śniadaniowe bez cukru mogą być smaczne? Czy zdrowe płatki pełnoziarniste są fit?

Lubimy słodkie smaki i łatwo przyzwyczajamy się do nadmiaru cukru – tak zaprogramowała nas natura. Produkty bez cukru uważamy za zdrowe, lecz niezbyt smaczne. Czy słusznie? I czy można jeść zdrowo, a jednocześnie na słodko? Jak być fit, skoro półki sklepowe uginają się od dosładzanych produktów? Czy można znaleźć produkty, które nie zawierają ani grama cukru dodanego, a mimo to urzekają słodkim smakiem?

Słodkie życie – dlaczego lubimy na słodko?

Czekoladki, ciastka, cukierki… Torty, ciasta i lody… Lubimy słodkie dania, bo wprawiają nas w dobry nastrój. Po zjedzeniu kawałka czekolady w naszym mózgu wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia wprawiające w błogostan. Czy wiesz, że już noworodek potrafi rozróżniać smaki, a najbardziej lubi słodki smak mleka? Niemowlak na smak kwaśny czy gorzki reaguje marszczeniem noska, ściąganiem ust, a nawet krzykiem! My też życzymy sobie „Słodkiego, miłego życia”. Słodycz stała się po prostu synonimem szczęścia! A co ze zdrowiem?

Cukier – paliwo dla mózgu

Słodycze nie tylko poprawiają nastrój, lecz przede wszystkim dostarczają węglowodanów. Glukoza – najważniejszy cukier prosty – to natychmiastowy zastrzyk energii niezbędnej dla pracy mózgu i działania mięśni. Natura nie przewidziała jednak sytuacji, w której cukier jest dodawany do większości produktów spożywczych. Tymczasem producenci żywności przyzwyczajają nas od najmłodszych lat do słodkich smaków. Co dzieje się dalej?

Cukier – pułapka uzależnienia

Spożywając produkty mające w sobie nadmiar cukru, przyzwyczajamy się do ich smaku i nie czujemy już w pełni naturalnego słodkiego smaku owoców czy soków owocowych. Tak działa nasz mózg i dlatego sięgamy po produkty z coraz większą ilością cukru – to błędne koło. Nadmiar cukru może jednak wpędzić nas w kłopoty. Cukier uzależnia, a spożywanie go w nadmiarze powoduje wzrost ciężaru ciała, problemy metaboliczne, a nawet zaburzenia emocjonalne. Jak sobie z tym radzić? Jak jeść zdrowo – na słodko?

Co zamiast cukru, żeby było nam słodko?

Wiedząc, że cukier w nadmiarze nie jest naszym sprzymierzeńcem, możemy świadomie ograniczać jego ilość w diecie. Ale jak to zrobić? Najlepiej wybierać produkty naturalnie słodkie (np. owoce, 100% soki owocowe) oraz kupować gotowe produkty bez cukru dodanego. Płatki śniadaniowe bez cukru to sposób na zmniejszenie ilości cukru w diecie. A dlaczego lepiej wybierać płatki śniadaniowe pełnoziarniste? Wytwarzane z całych (pełnych) ziaren zbóż, zawierają dużo więcej składników odżywczych niż produkty z mąki oczyszczonej. Mąka biała powstaje z części ziarna nazywanej bielmem, które dostarcza głównie węglowodanów, natomiast usuwane w procesie oczyszczania otręby i zarodek to bomba witamin, minerałów, fitozwiązków i innych substancji czynnych.

  • Dowiedz się więcej, dlaczego pełne ziarno jest zdrowe więcej>>

Słodkie śniadanie bez cukru, za to z pełnym ziarnem

Płatki śniadaniowe, płatki zbożowe, musli, płatki dla dzieci, płatki kukurydziane – półki sklepowe uginają się pod ich ciężarem. A opakowania płatków śniadaniowych często uginają się pod ciężarem… cukru, sztucznych dodatków i ulepszaczy. Jeśli chcesz mieć pewność, że zjesz na śniadanie płatki zbożowe, a nie płatki śniadaniowe z cukrem, czytaj etykiety! Im krótszy i bardziej przejrzysty skład, tym większa pewność, że produkt nie zawiera zbędnych dodatków. Zwracaj uwagę, ile składnika pełnoziarnistego ma produkt. Prawo żywieniowe nie reguluje, ile pełnego ziarna musi być w płatkach, by móc je nazwać pełnoziarnistymi. Definiuje natomiast, co to jest „podstawowy składnik produktu” – musi być go więcej niż 50%. Jeśli więc masz do wyboru płatki „z pełnym ziarnem”, czyli z np. z 50% zawartością pełnego ziarna i płatki pełnoziarniste – ponad 76% pełnego ziarna, to wybór jest chyba prosty! A teraz poznaj nasze płatki FIT!

Fit z truskawką, wiśnią (składniki):

Płatki zbożowe z pełnego ziarna 76,6% (pszenne, ryżowe), suszone owoce 18,6% w zmiennych proporcjach [rodzynki (rodzynki, olej bawełniany, lub/i olej słonecznikowy, lub/i olej rzepakowy), daktyle (daktyle, mąka ryżowa)], zagęszczone soki owocowe 3% (jabłkowy, wiśniowy), liofilizowane owoce 0,6% w zmiennych proporcjach (wiśnia, truskawka), sól morska, ekstrakt słodu jęczmiennego, naturalny aromat.

Fit z żurawiną, jagodą kamczacką, jagodami goji (składniki):

Płatki zbożowe z pełnego ziarna 77,3% (pszenne, ryżowe), owoce suszone 17,5% w zmiennych proporcjach [rodzynki (rodzynki, olej bawełniany, lub/i olej słonecznikowy, lub/i olej rzepakowy), daktyle (daktyle, mąka ryżowa), jagody goji], zagęszczone soki owocowe 3% (jabłkowy, wiśniowy), liofilizowane owoce 1,1% w zmiennych proporcjach (żurawina, jagoda kamczacka), sól morska, ekstrakt słodu jęczmiennego, aromat naturalny

  • Przeczytaj pełną recenzję płatków FITAL (obecna nazwa: FIT)  na portalu „Czytamy etykiety
  • Płatki FITAL (obecna nazwa: FIT) zostały też przez agencję Mintel w kategorii innowacyjność w branży spożywczej! Więcej>>

Płatki FIT – szybkie śniadanie bez cukru

Marzą Ci się na śniadanie zdrowe płatki bez cukru? Firma Sante stworzyła płatki śniadaniowe FIT bez cukru dodanego, odpowiadając na oczekiwania świadomych i aktywnych kobiet. To mieszanka płatków pszennych i ryżowych, które biją rekord pełnoziarnistości (76,6 – 77,7% pełnego ziarna – w zależności od smaku). Płatki FIT zawierają WYŁĄCZNIE naturalne cukry pochodzące z owoców dodanych do płatków i soków owocowych, którymi barwione są płatki ryżowe. Mają w składzie naprawdę duże kawałki owoców liofilizowanych i suszonych, które – po zalaniu mlekiem czy napojem roślinnym – pęcznieją i robi się ich jeszcze więcej! W płatkach FIT żurawina, borówka, goji jest 7,2 g owoców suszonych i liofilizowanych, co odpowiada aż 55,3 g świeżych owoców.

Nawet osoby przyzwyczajane do dosładzanych produktów, będą cieszyć się słodkim smakiem płatków FIT! Proces liofilizacji to gwarancja zachowanie składników odżywczych, smaku oraz świeżego zapachu owoców, bez konserwantów! Nasze płatki śniadaniowe FIT nie zawierają żadnych substancji konserwujących, ani aromatów sztucznych. To produkt w 100% bez sztucznych dodatków. Bądź #fitnaturalnie!

Czy FIT to mit?

Wokół słowa FIT umieszczanego na etykietach produktów spożywczych narosło wiele mitów i nieporozumień. Wiele osób nazwę FIT kojarzy z odchudzaniem, nie oznacza ona jednak, że produkt ma właściwości odchudzające. Angielskie słowo „fit” można przetłumaczyć: „być zdrowym, wysportowanym, uśmiechniętym”. Bycie „fit” w XXI wieku należy łączyć z prowadzeniem aktywnego stylu życia i świadomym podejściem do odżywiania, co oznacza stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, nie zaś: diety odchudzającej. Przyczyną nieporozumienia jest być może fakt, że po produkty FIT często sięgają osoby aktywne fizycznie, dbające o figurę, szukające zdrowej żywności. Nazwaliśmy nasze płatki śniadaniowe FIT*, by podkreślić, że ich skład skomponowaliśmy z myślą o takich właśnie osobach. Dieta aktywnych kobiet obfituje w produkty pełnoziarniste, bo są bogatsze w witaminy, minerały i błonnik niż produkty z mąki oczyszczanej. Błonnik pokarmowy usprawnia funkcje układu pokarmowego, daje uczucie sytości i przeciwdziała podjadaniu. Pomaga to w odchudzaniu, ale nie odchudza – nie należy mylić tych dwóch rzeczy. To od nas zależy, w jaki sposób się odżywiamy, ile i jakich produktów spożywamy!

* Nazwa FIT na etykiecie stanowi, zgodnie z rozporządzeniem (UE) Nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności, oświadczenie zdrowotne o nieswoistych korzyściach.

Minerały w płatkach śniadaniowych FIT – sekret zdrowia, urody i dobrego samopoczucia

Sprawny metabolizm i przyswajalność składników odżywczych to klucz do zdrowia. Co z tego, że wiemy, jak odżywiać się zdrowo, jeśli nasz organizm nie wykorzystuje prawidłowo składników odżywczych? Potrzebujemy do tego cynku, który bierze udział w procesach przemiany materii. Kobiety cenią cynk również dlatego, że poprawia stan skóry, zapobiega łamaniu się paznokci i wypadaniu włosów.  Cenią też fosfor, bo zapewnia zdrowe, piękne zęby i mocne kości. Energia i niespożyte siły – tego także potrzebują aktywne kobiety i dlatego dbają, by w ich diecie nie zabrakło żelaza i magnezu, które przeciwdziałają zmęczeniu. Dbają także o dostarczenie potasu w diecie, by mieć serce jak dzwon. Pełnoziarniste płatki śniadaniowe FIT są źródłem tych pięciu minerałów:  potasu, cynku, fosforu, magnezu i żelaza. Są także źródłem naturalnej niacyny i błonnika pokarmowego.

  • Fosfor przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, utrzymania zdrowych zębów i kości, a także pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu błon komórkowych.

*Już dwie porcje (60 g) płatków FIT spożywane regularnie w ramach zbilansowanej diety i zdrowego trybu życia pomogą uzyskać ten efekt zdrowotny.

Płatki zbożowe bez cukru – pomysł na owsiankę

Masz więcej czasu o poranku? Firma Sante ma również bogatą ofertę płatków zbożowych bez cukru dodanego i otrąb, z których można przygotować pyszną owsiankę:

No dobrze, ale miało być na słodko! Nic prostszego, do płatków zbożowych dorzuć ulubione owoce: gruszki, borówkę amerykańską, brzoskwinie – co wolisz! Jeśli dodasz łyżkę Masła orzechowego GO ON  lub masła migdałowego GO ON , bogatych w cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. Twoja owsianka będzie pyszna i pożywna, choć te produkty Sante, podobnie jak płatki śniadaniowe FIT, nie zawierają ani grama cukru dodanego. Smacznego!