Sól morska – skarb z głębin

Sól morska jodowana Sante

Od wieków za jeden z najlepszych rodzajów soli uważano sól morską. Nazywano ją nawet „białym złotem”. Dowiedz się, jakie właściwości ma sól morska i dlaczego warto wybrać Sól morską firmy Sante!

Sól morska

Sól morska to skarb pochodzący z mórz i oceanów. Jest otrzymywana przez odparowywanie wody morskiej. Suszenie soli morskiej odbywa się bez użycia jakichkolwiek substancji chemicznych. Sól morska ma nieco intensywniejszy smak niż zwykła sól kuchenna, możemy więc solić mniej. Sól morska jest produktem nisko przetworzonym. W przeciwieństwie do zwykłej soli kuchennej, która podczas obróbki traci cenne minerały, zawiera kilkanaście pierwiastków śladowych. Najważniejsze z nich to magnez, lit, selen i cynk. Te pierwiastki występują w soli morskiej w postaci koloidalnej (rozproszonej), dzięki czemu są lepiej wchłaniane przez organizm. Naukowcy twierdzą, że w soli morskiej znajdują się mikroskopijne żyjątka morskie, które są naturalnym źródłem jodu. Sól morska nie bez przyczyny nazywana jest często „białym złotem”!

Sól morska jodowana – bez antyzbrylacza

Sól morska jodowana Sante to sól drobnoziarnista. Wyróżnia się na rynku brakiem sztucznego antyzbrylacza. Zamiast  toksycznego żelazocyjanku potasu (E536), zawiera magnez. Dzięki niemu jest tak samo sypka jak sól ze sztucznym antyzbrylaczem. Jej ziarenka nie sklejają się i nie zbijają w grudki i bryłki, a jednocześnie dostarcza magnezu, który jest jednym z najważniejszych pierwiastków dla prawidłowej pracy organizmu. W 100 g produktu znajduje się 80,5 mg magnezu, co zaspokaja 21% zalecanego dziennego spożycia. Sól morska Sante została także wzbogacona w jod. Spożywanie soli morskiej jodowanej jest elementem profilaktyki, zaleconej przez Ministra Zdrowia w 1996 r., zmierzającej do zmniejszenia niedoborów jodu u Polaków. Jod  to bardzo ważny pierwiastek dla zdrowia. Pomaga w prawidłowej produkcji hormonów tarczycy oraz prawidłowej pracy układu nerwowego. W 100 g produktu znajduje się aż 2300 µg jodu, co zaspokaja w 1533% zalecane dzienne spożycie. Soląc z umiarem potrawy, systematycznie dostarczamy do organizmu magnez i jod. Sól morska Sante jest bardziej słona niż zwykła sól kuchenna. Nawet szczypta soli morskiej Sante znakomicie wyodrębnia i podkreśla smak potraw.

Sól kuchenna –  to nie to!

Sól kuchenna to chlorek sodu (NaCl), co oznacza, że składa się wyłącznie z tych dwóch pierwiastków. Jest produktem wysoko przetworzonym. Podczas jej obróbki i wybielania stosowane są substancje chemiczne. W procesie oczyszczania zostaje pozbawiona pierwiastków śladowych. Często dodawany jest do niej żelazocyjanek potasu (E536), który– zapobiega zbrylaniu się soli wskutek wilgoci, gdy jest nieprawidłowo przechowywana. W Stanach Zjednoczonych zabroniono stosowania E536 jako dodatku do żywności. Część naukowców alarmuje, że żelazocyjanek potasu pod wpływem kwasu żołądkowego zmienia się w cyjanowodór, który we krwi przyłącza się do cząsteczek żelaza i blokuje możliwość dostarczania do tkanek tlenu przez erytrocyty. Jeżeli zwykła sól się zbryli, lepiej je rozetrzeć, a następnie zabezpieczyć sól przed wilgocią. Najlepiej przesypać sól do szczelnego opakowania. Do solniczki można dodać kilka ziaren ryżu, które pochłaniają wilgoć i także zapobiegają zbryleniu się soli. A najlepiej – zamiast zwykłej soli z antyzbrylaczem E536 – wybrać sól morską z magnezem Sante!

*
Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca, aby dzienna dawka soli dla dorosłego człowieka nie przekraczała 5 g (łyżeczka). Zalecenia te dotyczą soli ze wszystkich źródeł – dodawanej do potraw i znajdującej się w produktach. Nadmiar soli w diecie może powodować nadciśnienie, ale jej niedobór – jak przekonuje prof. Iwan Nieumywakin – jest jeszcze gorszy, ponieważ zaburza równowagę sodowo-potasową w organizmie. Warto więc zadbać o optymalną ilość i jakość soli. W jaki sposób? Po prostu wybierając ulubiony rodzaj soli Sante!